Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 02 czerwca 2023 napisz DONOS@

Paulina Krajewska najlepsza w makroregionie

Główne zdjęcie
Paulina Krajewska

W Olsztynie odbywał się w miniony weekend V Makroregionalny Przegląd Prac z Rysunku, Malarstwa i Rzeźby. Uczestniczyli w nim najlepsi trzecioklasiści 12 liceów plastycznych z województw mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego i podlaskiego. Paulina Krajewska, uczennica Adama Artura Tymińskiego z Liceum Plastycznego im. Wojciecha Kossaka w Łomży, zwyciężyła w kategorii rzeźba i była druga w klasyfikacji ogólnej.

Najlepsza praca przeglądu
Najlepsza praca przeglądu

W pierwszym etapie nauczyciele liceów plastycznych od początku roku szkolnego obserwowali postępy w konkursowych dziedzinach wszystkich uczniów klas trzecich. Najlepszych wytypowali do drugiego etapu w Olsztynie, gdzie trzyosobowe reprezentacje przedstawiły prace i na miejscu miały dowieść talentu przed profesjonalnym jury. Tworzyli je profesorowie Akademii Sztuk Pięknych: Sławoj Ostrowski (Gdańsk), Henryk Cześnik (Gdańsk), Ryszard Ługowski (Warszawa), Jacek Jagielski (Poznań) i Jerzy Nowakowski (Kraków).
- W oczach znakomitych jurorów Paulina wypadła wprost rewelacyjnie, bo na 10 punktów zdobyła aż 9, 4 punktu – chwali Paulinę dyr. Aleksander Kuberski z Liceum Plastycznego w Olsztynie, gdzie odbywał się przegląd. - Uczniowie rzeźbili z natury popiersie naszego nauczyciela WF, który cierpliwie pozował im przez osiem godzin. Teraz przez tydzień podlewamy wodą popiersie z gliny, autorstwa Pauliny, a potem odlejemy je w gipsie. Zostanie w naszych zbiorach albo trafi do galerii Liceum Plastycznego w Łomży.
Łomżyńską reprezentację tworzyły ponadto Edyta Kowalewska (malarstwo; wychowanka Teresy Adamowskiej) i Aneta Rudzka (rysunek; wychowanka Antoniego Mieczkowskiego). Jurorzy podsumowali całość dokonań trzecioklasistów, którzy przedstawili również prace powstałe wcześniej, dzięki czemu w klasyfikacji ogólnej Paulina zdobyła drugie miejsce. Wyprzedził ją tylko Jan Musiałowski, kolega z Liceum Plastycznego w Warszawie. Najlepsze w klasyfikacji zespołowej okazało się Liceum Plastyczne w Olsztynie; łomżyński „Plastyk” uplasował się na miejscu piątym. W rywalizacji wzięły także udział szkoły plastyczne, między innymi, z Białegostoku, Supraśla, Nałęczowa, Radomia, Płocka, Mińska Mazowieckiego, Lublina i Zamościa. 
- Na podstawie przeglądów makroregionalnych tworzy się listę rankingową liceów plastycznych w Polsce, zaś pięcioro zwycięzców z każdego z czterech makroregionów spotka się w etapie trzecim w Warszawie, aby walczyć o indeksy Akademii Sztuk Pięknych – mówi dyr. Kuberski. - Zgodę na to senatów ASP potwierdził Wojciech Myjak, wizytator z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Paulina Krajewska (lat 18) pochodzi z Zambrowa. Stypendystka marszałka podlaskiego wśród swoich  wcześniejszych sukcesów ma, m.in., pierwszą nagrodę Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Pocztówka Wielkanocna” na V Podlaskim Festiwalu Wielkanocnym. Wkrótce zdolna młoda rzeźbiarka zawalczy o indeks ASP. A dopiero czas pokaże, czy Paulina Krajewska to talent na miarę takich sław jak  Magdalena Abakanowicz lub Alina Szapocznikow.

Mirosław R. Derewońko

fot. Adam Artur Tymiński.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę