Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 05 czerwca 2023 napisz DONOS@

Aby nie zapomnieć...

66 lat temu - 8 marca 1944 roku - Niemcy spacyfikowali wieś Jabłoń Dobki w powiecie wysokomazowiecki. Łącznie zginęły 93 osoby, w tym ponad 80 zginęło w stajni obrzuconej granatami i spalonej... Bezpośrednim pretekstem mordu była potyczka stoczona w tym dniu przez patrol Armii Krajowej z niemiecką żandarmerią w trakcie której zabito m.in. zastępcę komendanta żandarmerii z Wysokiego Mazowieckiego - Zygmunta Klossera zwanego „Krwawym Zygmuntem”.

W odwecie Niemcy otoczyli wieś tyralierą. Kilku mieszkańców zabito podczas rewizji i prób ucieczki, a pozostałych spędzono do budynku gospodarczego Stanisława Szepietowskiego. Następnie budynek wypełniony ludźmi obrzucono granatami i podpalono. Zabito i spalono żywcem ponad 80 osób. Łącznie w pacyfikacji wsi Jabłoń Dobki zginęły 93 osoby (9 osób z innych wsi), w tym 29 mężczyzn, 31 kobiet i 33 dzieci...
Pacyfikacja  wsi Jabłoń Dobki nie była jedyną tego typu zbrodnią dokonaną przez Niemców w czasie II wojny światowej. Według historyków na Białostocczyźnie i Ziemi Łomżyńskiej w stu czterdziestu siedmiu pacyfikacjach zginęło blisko dwa tysiące osób.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę