Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 08 czerwca 2023 napisz DONOS@

Narew i Biebrza wzbierają na alarm

Główne zdjęcie
Piątnica, 2010.03.04, 14:53

- W ciągu najbliższej doby w związku ze spływem wód roztopowych w zlewni górnej i środkowej Narwi oraz zlewni środkowej Biebrzy spodziewany jest dalszy wzrost poziomu wody w strefie wody wysokiej, powyżej stanów ostrzegawczych, a punktowo powyżej alarmowych – informuje dyżurny synoptyk hydrolog Małgorzata Klejna z sekcji hydrologii operacyjnej IMiGW w Białymstoku. - Stopień zagrożenia wynosi 2 w skali 3-stopniowej.

Skutkiem szybkiego topnienia śniegu i podniesienia się wody w Narwi i Biebrzy jest „niebezpieczeństwo przebywania nad brzegami rzek, lokalnie zalania i
podtopienia terenu, utrudnienia w prowadzeniu prac hydrotechnicznych w korytach rzek”.
Wczoraj w miejscowości Suraż, położonej z perspektywy Łomży w górę nurtu rzeki, poziom wody w Narwi przekroczył stan alarmowy aż o 25 cm. W bliższej nam Wiźnie poziom wynosił 450 cm i był już o 10 cm wyższy od stanu ostrzegawczego (stan alarmowy wynosi 470 cm). Dzisiaj woda podniosła się o kolejnych kilka cm i będzie jej przybywać  - na pewno przynajmniej do jutra.
W Piątnicy do stanu ostrzegawczego jest jeszcze 75 cm, a w Nowogrodzie – blisko półtora metra. Jednak w Piątnicy od wczoraj woda podniosła się aż o 15 cm, czego jeszcze w Nowogrodzie nie odnotowano.
Biebrza w Osowcu dawno przekroczyła stan ostrzegawczy i zbliża się szybko do alarmowego – dziś przed godziną 11 poziom wody wynosił 403 cm, gdy stan alarmowy to 410 cm. 
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wyjaśnia, że w minionym tygodniu grubość pokrywy śnieżnej zmniejszyła się nawet o 30 cm, a lokalnie zanikła całkowicie. To sprawiło, że od 26 lutego wzrosty poziomu wody występowały już w strefie wody wysokiej, lokalnie przekraczając stany ostrzegawcze i alarmowe. Największe dobowe przyrosty stanów wody, wywołane opadami deszczu oraz topnieniem pokrywy śnieżnej, wystąpiły w niedzielę, 28 lutego br. Dziś w ciągu dnia i w nocy IMiGW zapowiada nadal przelotne opady śniegu.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę