Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 09 lutego 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Rodzice niepełnosprawnych dzieci walczą o zwrot pieniędzy za opiekę

Główne zdjęcie
Fot. archiwum

Rodzice niepełnosprawnych dzieci, które w Dziennym Domu Pomocy Społecznej w Łomży spędzały po kilka godzin dziennie, płacili miesięcznie - od ponad 300 do nawet prawie 1300 zł. Uważają, że płacili za dużo przez niekorzystne przepisy. Dlatego, choć te przepisy już nie obowiązują, chcą stwierdzenia, że były niezgodne z prawem. Później zamierzają domagać się zwrotu pieniędzy. Te przepisy to uchwała łomżyńskich radnych z 2004 roku dotycząca opłat za pobyt w Dziennym Domu Pomocy Społecznej. Dziś (4.03) w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym odbyła się rozprawa.

Uchwała miejskich radnych powstała w oparciu o ustawę o pomocy społecznej, a ta daje możliwość wprowadzenia takich opłat. Rodzice podkreślają, że ich dzieci realizowały tam obowiązek szkolny i według nich powinni płacić tylko za wyżywienie, co nie przekraczałoby 100 zł miesięcznie. Mimo wielu próśb o zmianę przepisów - tak się nie stało i trwało to prawie 5 lat. Dopiero od września ubiegłego roku Dzienny Dom Pomocy Społecznej zamieniono na Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy i teraz rodzice płacą miesięcznie ok. 60 zł.

Rodzice tych dzieci w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Białymstoku walczą o stwierdzenie, że poprzednie opłaty były niezgodne z prawem. Jeśli wygrają - najprawdopodobniej domagać się będą zwrotu pieniędzy. Druga strona, czyli łomżyńscy radni, chcą oddalenia skargi.

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę