Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 lutego 2021 napisz DONOS@

Wyjeżdżają bo nie ma pracy, albo za mało płacą...

Niemal co piąte gospodarstwo domowe z województwa podlaskiego jest dotknięte zjawiskiem emigracji zarobkowej. Za granicę częściej w województwie podlaskim wyjeżdżają mężczyźni (55,1%) niż kobiety (44,1%). Najbardziej mobilne są osoby młode w wieku 25-34 lata, ich udział w populacji emigrantów wynosi 37,3%. Większość emigrantów legitymuje się wykształceniem zasadniczym zawodowym (30,1%) oraz średnim zawodowym (28,4%), ale niemal co szósty emigrant ma wykształcenie wyższe.

Mieszkańcy województwa podlaskiego w ostatnich latach najczęściej podejmowali pracę w Wielkiej Brytanii i Irlandii (28,5%), a na wyjazd za praca do USA  zdecydowało się tylko 20% respondentów. Emigranci wykonują głównie prace w zawodach, które nie wymagają zaangażowania od nich umiejętności i wiedzy, jaką zdobyli w ramach edukacji szkolnej. Zdecydowana większość respondentów pracuje za granicą w zawodzie robotnika przemysłowego (33,1%). Kolejną grupą zawodową są pracownicy przy pracach prostych (21,2%) i pracownicy usług osobistych i sprzedawcy (18,6%).

Przyczyny wyjazdu do pracy za granicę najczęściej miały charakter ekonomiczny i były spowodowane brakiem pracy na lokalnych rynkach pracy (56,4%) i niskimi zarobkami w kraju (33,1%). Warto dodać, że ponad 78% ankietowanych pozostałoby w kraju gdyby otrzymywało w Polsce wyższe wynagrodzenie z tytułu wykonywanej pracy.

Analizę pt. „Profile emigracji zarobkowych mieszkańców województwa podlaskiego” zrealizowały Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku i Instytut Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie w ramach projektu badawczego „Badanie potrzeb podlaskiego rynku pracy”. W tym celu na grupie  500 mieszkańców województwa  przeprowadzono badania dotyczące skali, struktury społeczno-zawodowej, motywów oraz skutków emigracji zarobkowej.

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę