Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 29 marca 2023 napisz DONOS@

Pieniądze na obwodnice Szczuczyna i Stawisk są, a droga Nowogród - Kuzie jeszcze czeka

Główne zdjęcie
Droga 61

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zakończyło aktualizację tzw. „Listy projektów indywidualnych dla Programu Rozwój Polski Wschodniej”. Mimo próśb najpierw zarządu województwa podlaskiego, a ostatnio także sejmiku wojewódzkiego ministerstwo nie zgodziło się na usunięcie z tej listy obwodnic Stawisk i Szczuczyna. Samorządowe władze województwa podlaskiego chciały, aby w miejsce wykreślonych projektów wpisać modernizacje należących do samorządu dróg Nowogród – Kuzie i Bakałarzewo – Suwałki.

Wykreślenie z listy projektów kluczowych „Polski wschodniej” budowy obwodnic Stawisk i Szczuczyna władze samorządowe województwa podlaskiego argumentowały jesienną decyzją rządu zmieniającą przebieg dróg ekspresowych w Polsce. Obie miejscowości znalazły się przy planowanej ekspresowej S-61, czyli międzynarodowej trasie Via Baltica, więc - jak przekonywali samorządowcy województwa – powinny być finansowane z innego źródła. Argumentacji tej nie podzielali drogowcy, a ostatecznie nie zaakceptowało jej także Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Na opublikowanej zaktualizowanej „Liście projektów indywidualnych dla Programu Rozwój Polski Wschodniej” znajdują się obie obwodnice, przy czym zapisano na ich realizację znacznie większe środki. Obwodnica Stawisk miałaby kosztować niemal 111 mln zł, przy maksymalnym dofinansowaniu z RPW 32,5 mln zł, a obwodnica Szczuczyna niemal 166 mln zł (dofinansowanie 33,6 mln zł). Obie obwodnice jako terminy realizacji mają wpisane lata 2011-2013.

Zgłaszana przez samorząd województwa przebudowa ok. 26 km drogi wojewódzkiej nr 645 na odcinku granica województwa (okolice wsi Kuzie) – Nowogród i drogi wojewódzkiej nr 648 wraz z mostem przez rzekę Pisę w miejscowości Morgowniki, oraz droga Bakałarzewo - Suwałki w dalszym ciągu są na liście rezerwowej programu.

Dodajmy, że na liście projektów kluczowych PO RPW są także dwa projekty z Zambrowa, jeden z Kolna i jeden z Łomży. 
Miasto Zambrów zgłosiło projekt budowy i modernizacji sieci drogowej oraz budowy infrastruktury technicznej (wodociąg, kanalizacja sanitarna i deszczowa, sieć energetyczna i teletechniczna) dla nowych terenów inwestycyjnych. Wartość projektu szacowana jest na 14,3 mln zł, a wsparcie z funduszy europejskich ma wynieść 8,22 mln zł. Drugi zambrowski projekt dotyczy rozbudowy Zambrowskiego Parku Przemysłowego. Jego wartość to 12,5 mln zł z dofinansowaniem rzędu 6,26 mln zł.
Na liście jest także projekt zgłoszony rzez burmistrza Kolna. Przedmiotem projektu wartego 8,3 mln zł (5,53 mln zł dofinansowania z RPW) jest uzbrojenie terenów pod działalność inwestycyjną, w tym budowa i modernizacja sieci dróg wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną (oświetlenie, kanalizacja sanitarna i deszczowa, wodociąg, sieci energetyczne i teletechniczne).

Łomżyński projekt to budowa i wyposażenie budynku dydaktycznego Instytutu Technologii Żywności, budynku hali laboratoryjno-technologicznej Instytutu Technologii Żywności oraz wyposażenie Instytutu Informatyki Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości. Na ten cel w PO RPW zapisano niemal 45 mln zł, przy czym wartość zadania szacowana jest na niemal 54 mln zł.

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę