Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 20 marca 2023 napisz DONOS@

Niby się dogadali...

Jest nowe zarządzenie prezydenta Łomży w sprawie zwrotu kosztów dowozu niepełnosprawnych dzieci do Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego. Rodzice dzieci głęboko upośledzonych od września starają się o ustalenie godziwych warunków zwrotu kosztów dowozu dzieci do ośrodka własnymi samochodami. Początkowo prezydent ustalił, że miasto zwróci im 80% kilometrowej stawki przewidzianej przez ministra infrastruktury za dwukrotne pokonanie trasy (do i z ośrodka). Rodzice nie zaakceptowali propozycji i zażądali uwzględnienia czterokrotnych wyjazdów (zawożą bowiem dzieci do ośrodka, wracają do domu, następnie jadą do placówki odebrać dzieci i wracają z nimi do domu). Po negocjacjach z Naczelnikiem Wydziału Oświaty ustalili zwrot za cztery przejazdy na poziomie 80%. 9 lutego 2010 roku prezydent wydał drugie zarządzenie, w którym uwzględnia wprawdzie cztery przejazdy, ale zmniejszył do 70% stawkę za kilometr. Rodzice czują się oszukani i domagają się uzasadnienia tej decyzji.

- Warunki musimy przyjąć, bo nie mamy innego wyjścia, ale żądamy uzasadnienia takiej zmiany. Napisaliśmy formalnie pismo do Komisji Rewizyjnej z prośbą o rewizję tych poprawek, zobaczymy, co ona na to – mówi Lilianna Lechowicz, mama niepełnosprawnego Adama.
Rodzice twierdzą, że nie muszą dowozić dzieci do ośrodka, obowiązek taki ciąży bowiem na gminie. A wyręczając samorząd z realizacji kosztownego obowiązku domagali się negocjacji i zawarcia wspólnej umowy. Sam Krzysztof Choiński twierdzi, że innego wyjścia nie ma, a zarządzenie jest zgodne z prawem.
- Prezydent nie ma takiej możliwości, żeby podejść do tematu na zasadzie domówienia się i życzeń rodziców.
Rodzicie chcą wiedzieć, na jakiej podstawie wiceprezydent Łomży ustalił stawki zwrotu kosztów dowozu i dlaczego sięgają one tylko 70% ministerialnej stawki za kilometr. Dziś mieli zanieść pismo do Ratusza. Ostatecznie jednak zarządzenie zaakceptują.
- Jesteśmy sfrustrowani, ale nie mamy już innego wyjścia – mówią.
O pieniądze za dowóz rodzice niepełnosprawnych dzieci walczą od lat. Miasto nie chciało zwracać im kosztów za transport własnymi samochodami. W połowie 2009 r. rodzice wygrali proces i odzyskali pieniądze za dowóz dzieci do Dziennego Domu Pomocy (przy DPS w Łomży.). Od września, gdy chore dzieci uczęszczają do nowootwartego Ośrodka Rewalidacyjno-Opiekuńczego, i problem zapłaty za dowóz powrócił....

as


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę