Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 napisz DONOS@

PKS-y chcą do marszałka... Marszałek (teraz) też chce PKS-ów...

Główne zdjęcie
Baza PKS Łomża

Chodzi o dziś państwowe Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Łomży, Zambrowie, Białymstoku, Suwałkach i Siemiatyczach. Ministerstwo Skarbu Państwa w ubiegłym roku złożyło propozycję nieodpłatnego przekazania akcji pięciu tych przedsiębiorstw samorządowi województwa. Wówczas jednak władze wojewódzkie ofertą nie były zainteresowane, dlatego ministerstwo propozycje przesłało do samorządów niższego szczebla – m.in. Łomży. Teraz okazuje się, że władze wojewódzkie zdanie zmieniają. - Marszałek Jarosław Dworzański wyraził w imieniu zarządu województwa wstępne zainteresowanie przejęciem przedsiębiorstw PKS, działających w województwie podlaskim – przekazał Zbigniew Nikitorowicz dyrektor jego Gabinetu.

Wczoraj marszałek Jarosław Dworzański o możliwości komunalizacji przedsiębiorstw i ich przejęciu przez samorząd wojewódzki rozmawiał z zarządami PKS-ów. Z relacji Nikitorowicza wynika, że o przejęcie PKSów przez samorząd województwa zgodnie zaapelowali prezesi wszystkich pięciu przedsiębiorstw.  
- Nasza wspólna prośba jest taka, żeby nie przeprowadzać prywatyzacji PKS-ów, bo ona doprowadziła już do faktycznej likwidacji niektórych przedsiębiorstw – mówił Waldemar Osuchowski, prezes PKS Zambrów. – Dlatego chcielibyśmy, żeby marszałek przejął nasze przedsiębiorstwa. Taka jest prośba  zarówno zarządów spółek, jak i załóg. Zapewniamy, że dołożymy wszelkich starań, żeby przeprowadzić restrukturyzację i zrównoważ wyniki finansowe – relacjonuje prośbę Osuchowskiego Nikitorowicz.
Jak dodaje dyrektor gabinetu marszałka podobne deklaracje złożyli zarządy pozostałych spółek. Prezes PKS Białystok poinformował, że pod listem z wnioskiem o przejęcie przedsiębiorstwa przez samorząd województwa podpisało się już 400 osób.
Szefowie PKS-ów od Marszałka Dorzańskiego usłyszeli to co chcieli usłyszeć.
- Na jednym z najbliższych posiedzeń zarządu województwa przyjmiemy list intencyjny do Ministerstwa Skarbu Państwa, w którym wyrazimy zainteresowanie komunalizacją przez samorząd województwa waszych przedsiębiorstw – zapowiedział Jarosław Dworzański. - Rachunek ekonomiczny rachunkiem ekonomicznym, ale nie chciałbym powtórki sytuacji z Łap, gdzie kilkaset osób straciło prace. My jako samorząd wojewódzki nie musimy na wszystkim zarabiać i dążyć do maksymalizacji zysku. Wystarczy nam, że nie będziemy musieli dokładać do spółek - mówił Dworzański. - Wiemy, że PKS-y powinny też utrzymywać niektóre deficytowe trasy, bo nie możemy odcinać od świata mieszkańców wsi. Inwestor prywatny miałby inne podejście. Likwidowałby nierentowne trasy i ciął koszty.

Nikitorowicz podaje, że komunalizacja pięciu PKS-ów zajmie do roku i, że w najbliższych tygodniach będą prowadzone rozmowy z zarządami spółek w sprawie ich kondycji finansowej i możliwości poprawy i sytuacji.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę