Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 01 kwietnia 2023 napisz DONOS@

Radni Łomży muszą poprawić budżet. RIO dopatrzyła się naruszenia prawa

Do 22 lutego radni Łomży mają poprawić i przedstawić Regionalnej Izby Obrachunkowej w Białymstoku nową wersję budżetu miasta na 2010 rok. Izba uznała, że uchwała budżetowa „została podjęta z naruszeniem obowiązujących przepisów”. Jeśli władze miasta błędu nie poprawią RIO grozi, że 23 lutego stwierdzi nieważności części uchwały rozpisującej dochody i wydatki miasta na cały rok.

Zastrzeżenia Izby wzbudziła zapisana w budżecie miasta „rezerwa ogólna”, a właściwie jej wysokość. Rada Miejska utworzyła rezerwę ogólną w wysokości 23 700 zł, co stanowi 0,008 % planowanych wydatków. Jak uzasadnia w przesłanym do władz miasta piśmie określenie rezerwy ogólnej w takiej kwocie stanowi naruszenie art. 222 ust, l ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, który Rada przywołała w podstawie prawnej przedmiotowej uchwały. Zgodnie z dyspozycją przywołanego przepisu wysokość rezerwy ogólnej nie może być niższa niż 0,l % i wyższa niż l % planowanych wydatków.
Izba wzywa więc Radę Miejską do dokonania zmian w uchwale budżetowej i dostarczenia      stosownej uchwały do RIO w Białymstoku w terminie do dnia 22 lutego 2010 r.
- Po bezskutecznym upływie wskazanego terminu - Kolegium RIO wyda rozstrzygnięcie nadzorcze w przedmiocie nieważności części ww. uchwały na posiedzeniu dnia 23 lutego – czytamy w dokumencie dostarczonym radnym Łomży.
Groźby RIO władze miasta potraktowały poważnie. Odbywająca się zwyczajowo w ostatnim  tygodniu miesiąca sesje Rady Miasta w lutym ma odbyć już w przyszłą środę. Na samym jej początku radni mają zająć się zmianami w budżecie. Wartość rezerwy ogólnej powinna wynosić 273 354 zł, i prezydent proponuje aby ją zrobić zabierając blisko 250 tys zł z pierwotnie zapisanych w budżecie miasta 300 tys. zł na dotacje dla Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Po tej zmianie dla Uczelni pozostanie jedynie 50 346 zł.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę