Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 marca 2023 napisz DONOS@

Harcerze szykują się do 130. rocznicy urodzin Druha Szarego

Przypadającej w tym roku 130. rocznicy ks. prałata dr hm. Kazimierza Lutosławskiego HR, harcerze zamierzają nadać szczególny charakter. Na początku marca (5 – 7) w Łomży i Drozdowie odbędzie się tradycyjny już XVII Ogólnopolski Zlot Druha Szarego, ale rocznicy tej będzie towarzyszyło także wydanie okolicznościowej kartki pocztowej pieczętowanej specjalnym datownikiem oraz znaczek personalizowany z fotką ks. Kazimierza Lutosławskiego i pierwowzorem Jego krzyża harcerskiego.

Kazimierz Lutosławski urodził się (1880) i zmarł (1924) w podłomżyńskim Drozdowie. Ksiądz, jeden z czołowych działaczy Narodowej Demokracji,  poseł na sejm RP, należał do prekursorów ruchu harcerskiego w Polsce. Publikował liczne materiały poświęcone harcerstu: Czym jest skauting polski, Skauting polski jako system wychowania moralnego, Czuj duch. Szesnaście gawęd obozowych o idei skautingu, Śpiewnik polskiego skauta (te ostatnie pod pseudonimem ks. Jan Zawada). On też opracował projekt krzyża harcerskiego opartego na wojskowym orderze waleczności.

Od kilkunastu lat harcerze z Łomży czczą Jego pamięć. Na początku marca organizowane są   Ogólnopolskie Zloty Druha Szarego, które z jednej strony mają uczcić kolejne rocznice urodzin ks. prałata dr hm. Kazimierza Lutosławskiego HR, vel dh. Szarego, vel x. Jana Zawady, ale także mają  służyć integracji wszystkich polskich środowisk harcerskich bez względu na zapatrywania ich liderów, propagować turystyki kwalifikowanej i ukazywać przepiękne zakątki północno-wschodniego Mazowsza - Ziemi Łomżyńskiej.

W tym roku uroczystości harcerskie nad grobem ks. Lutosławskiego będą szczególne, bo w tym roku przypada okrągła 130 rocznica Jego urodzin.  Jak poinformował hm. Henryk F. Karwowski HR, Naczelnik Poczt Harcerskich Wydz. Specjalności GK ZHP, do udziału w zlocie zgłosili się już harcerze ze Szczecina, Sulejówka, Moniek, Ostrowi Maz. Ostrołęki, Kolna, Krotoszyna, Skawiny, Szczekocin, Częstochowy, Oławy, Mrągowa, Jedwabnego i Zambrowa.
Przygotowano także serię okolicznościowych gadżetów jak np. metalowy znaczek upamiętniający 130.rocznicę urodzin dh. Szarego i okolicznościową kartkę pocztową. W sposób szczególny w uczczenie rocznicy urodzin ks. Lutosławskiego włączyła się także Poczta Polska, która wyda specjalny datownik i znaczek personalizowany z fotką ks. Kazimierza Lutosławskiego i pierwowzorem Jego krzyża - zamiast obecnej lilijki w centrum znajduje się jeszcze gwiazda - „per aspera ad astra”. „Zestaw” ten będzie do zdobycia 4 marca w Urzędzie Pocztowym Łomża 1.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę