Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 01 kwietnia 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Większy dostęp do mammografii

Kobiety z dolegliwościami w obrębie piersi mogą już korzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych. NFZ zmienił zapisy w sprawie umów na profilaktyczne programy zdrowotne. Zgodnie z wcześniejszym zarządzeniem, pacjentki z dolegliwościami nie kwalifikowały się do programu wykrywania raka. Jeśli pacjentka w ankiecie wypełnianej przed badaniem przyznawała się do dolegliwości, nie mogła się przebadać. "Ten zapis spowodował wiele kontrowersji wśród lekarzy i pacjentów, dlatego ministerstwo go zmieniło" - mówi rzecznik podlaskiego NFZ, Adam Dębski.

Z programu profilaktyki raka piersi mogą korzystać kobiety w wieku od 50 do 60 lat. W Podlaskiem bezpłatne badania można wykonać w kilku placówkach: w Białymstoku, w Łomży oraz mammobusach.

Lekarze podnieśli alarm, podkreślając, że prawie 80% kobiet odczuwa dolegliwości fizjologiczne w obrębie piersi, wynikające np. ze zmian mastopatycznych lub stosowania terapii hormonalnej. Ponadto wiele kobiet przychodzi na badanie właśnie dlatego, że coś je niepokoi. Podlaskie przoduje wśród województw, w których takie badania cieszą się popularnością. Korzysta z nich około 40% kobiet.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę