Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 13 czerwca 2021 napisz DONOS@

Unia dołoży nam na drogi i autobusy

Główne zdjęcie
Prezydent Miasta Łomża Jerzy Brzeziński, jego zastępca Marcin Sroczyński oraz Skarbnik Miasta Jadwiga Kozłowska podpisują umowy na dofinansowanie obu inwestycji ze środków Unii Europejskiej.(fot. lomza.pl)

Przebudowa głównych dróg i zakup nowych autobusów komunikacji miejskiej, to kolejne inwestycje, które uda się Łomży zrealizować dzięki wsparciu funduszami europejskimi w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. W siedzibie Departamentu Zarządzania RPO Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku prezydent Łomży Jerzy Brzeziński podpisał umowy na dofinansowanie dwóch projektów: „Rozbudowa i modernizacja miejskiego systemu transportowego Łomży i okolic” oraz „Usprawnienie drogowych połączeń regionalnych w granicach Łomży – ul. Piłsudskiego, Al. Legionów i ul. Spokojna”. Szacowana wartość tych projektów wynosi prawie 82 miliony złotych, z czego unijne dofinansowanie będzie na poziomie około 46 mln zł.

Usprawnienie drogowych połączeń regionalnych w granicach Łomży obejmuje przebudowę trzech ulic: Piłsudskiego, Spokojnej i Alei Legionów. Szacowana wartość tej inwestycji wynosi około 51,7 miliona złotych, zaś jej dofinansowanie z funduszy unijnych RPO ma wynieść 31,5 miliona złotych. Inwestycja ta, obok budowy pływalni przy Wyszyńskiego, oraz modernizacji stadionu przy ul. Zjazd, znajdowała się na liście indykatywnej projektów kluczowych dla województwa.
Jak poinformował ratusz przebudowa Alei Legionów planowana jest na odcinku długości około 2300 metrów od granic miasta do skrzyżowania z ulicą Piłsudskiego. W ramach prowadzonych prac planowane jest wykonanie sygnalizacji i poszerzenie wlotów na skrzyżowaniu z ul. Przykoszarową, przebudowa sygnalizacji na skrzyżowaniu z ulicą Poznańską oraz usprawnienie systemu sterowania ruchem dla całej ulicy.
Remont ulicy Piłsudskiego obejmuje jej przebudowę na całej długości (3,3 km) od Szosy Zambrowskiej do ul. Poznańskiej. W ramach prowadzonych prac przebudowane zostaną wszystkie skrzyżowania znajdujące się w jej ciągu, w tym m.in. zmiana organizacji ruchu na Rondzie Solidarności poprzez wprowadzenie sterowania ruchem za pomocą sygnalizacji świetlnej.
Przebudowa ulicy Spokojnej obejmie nie tylko remont jej nawierzchni na odcinku od Wojska Polskiego do Piłsudskiego, ale również budowę ronda na skrzyżowaniu z ulicą Piłsudskiego oraz budowę tej drogi od tego ronda aż do torów kolejowych przy Alei Legionów i dalej do skrzyżowania na wysokości wylotu ulicy Przykoszarowej. Łączna długość przebudowywanej ulicy Spokojnej wyniesie ponad 2200 metrów, w tym nowo budowany odcinek będzie miał prawie 1300 metrów.

Drugi z projektów: „Rozbudowa i modernizacja systemu transportowego Łomży i okolic – II etap”  szacuje się na poziomie 30 milionów złotych, przy czy dofinansowanie tej inwestycji ze środków unijnych ma wynieść niecałe 14,5 miliona zł. Inwestycja ta swoim zakresem obejmuje przede wszystkim zakup 22 autobusów niskopodłogowych z silnikami ekologicznymi, przystosowanych do przewozu osób niepełnosprawnych oraz zakup samochodu pomocy technicznej. Ponadto w ramach tego projektu przebudowane zostaną zajezdnia Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji przy ul. Spokojnej 9 oraz pętle autobusowe przy ulicach Przykoszarowej i Nowogrodzkiej. Powyższe zadanie obejmuje również wdrożenie systemu biletu elektronicznego, rozbudowę systemu zarządzania, bezpieczeństwa i informacji, a także uruchomienie nowych linii autobusowych oraz przedłużenie lub modyfikację części linii już istniejących.

Obie inwestycje mają rozpocząć się w tym roku, a zakończenie pierwszej z nich planowane jest na 2012 rok, a drugiej na 2011.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę