Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 06 czerwca 2023 napisz DONOS@

Tajne(?) nagrody w ratuszu

„Prezydent nie czuje się zobowiązany tłumaczyć dziennikarzom wysokości nagród i powodów ich przyznania poszczególnym pracownikom Urzędu Miejskiego w Łomży” - tak odpowiada biuro prasowe ratusza na pytania odnośnie „ile” i „za co” nagród otrzymali zastępcy prezydenta Brzezińskiego. Z przekazanych nam danych wynika, że do Bożego Narodzenia na nagrody w ratuszu wydano niemal 350 tys zł. Zgodnie z regulaminem nagrody mogły być wypłacone także po raz trzeci – na koniec roku, ale mimo kilkukrotnie zadawanych o nie pytań odpowiedzi nie dostaliśmy.

Jak to naprawdę jest z nagrodami w ratuszu pozostaje zagadką. Na posiedzeniu Komisji Finansów i Skarbu Miasta 14 grudnia 2009 roku prezydent Jerzy Brzeziński tłumaczył radnym, że „w Urzędzie jest wypłacana nagroda z okazji 3 Maja i 11 Listopada w wysokości średnio 500-600 zł brutto. Jego zastępcy otrzymują ok. 2 tys. zł”.
My o nagrody pytaliśmy już tydzień wcześniej, ale odpowiedź uzyskaliśmy dopiero 23 grudnia. Była ona wyjątkowo krótka: „W mijającym roku kalendarzowym 192 pracownikom Urzędu Miejskiego w Łomży dwukrotnie wypłacono nagrody na łączną kwotę 344647 zł brutto.” Niestety nie były to odpowiedzi na wszystkie nasze pytania, stąd prośba o jej zupełnie, ale i ta odpowiedź nie była satysfakcjonująca: „Najwyższe przyznane nagrody wynosiły niewiele powyżej 2000 zł brutto. Prezydent nie czuje się zobowiązany tłumaczyć dziennikarzom wysokości nagród i powodów ich przyznania poszczególnym pracownikom Urzędu Miejskiego w Łomży.”
Adam Sawicki z Programu Przeciw Korupcji Fundacji Batorego w Warszawie podkreśla, że wysokość nagród – przyznanych przecież ze środków publicznych, a szczególnie to za co one zostały przyznane wysokim urzędnikom samorządu powinno być znane mieszkańcom. Zauważa też, że niestety takie sytuacje wciąż zdarzają się w różnych częściach Polski.
- Można tylko przypomnieć, że pod koniec roku odbędą się wybory samorządowe i wyborcy mogą podjąć decyzje, że to ktoś inny będzie te nagrody przyznawał, ktoś kto będzie wiedział, że o tym trzeba informować społeczeństwo - mówi Adam Sawicki.
Odnosząc się zaś do tego, że „prezydent  nie czuje się zobowiązany tłumaczyć” przedstawiciel Fundacji Batorego nazywa to „kuriozalnym tłumaczeniem”.
- Prasa jak i zwykli mieszkańcy mają prawo pytać o wysokość nagród i powody ich przyznania, -  podkreśla.

Łomża prawie jak Poznań
Hojność w rozdzielaniu nagród przez prezydenta Jerzego Brzezińskiego jest znana. W 2007 roku - zastępcy prezydenta Marcin Sroczyński i Krzysztof Choiński otrzymali nagrody w łącznej wysokości po 12.000 zł każdy. W 2008 roku nagrody były niższe (po 2200 zł na 3 Maja i po 1080 zł na 11 Listopada), ale za to prezydent podniósł miesięczne pensje swoim zastępcom o ponad 900 zł. W 2009 roku podwyżek chyba nie było, ale nagrody były, przy czym ile dostali zastępcy teraz ratusz ujawnić już nie chce. Podawana kwota niemal 350 tys zł na nagrody dla wszystkich pracowników ratusza oznacza, że każdy z nich średnio otrzymał po 1795 zł, ale jak to się ma do słów wypowiedzianych przez Brzezińskiego na Komisji Finansów, że nagrody wynoszą „średnio 500-600 zł brutto”
Dla porównania można dodać, że w dziesięciokrotnie większym od Łomży Poznaniu, którego budżet też jest dziesięciokrotnie większy od budżetu Łomży, prezydent tego miasta przez cały 2009 rok na nagrody wydał 400 tys zł. Prezydent Poznania Ryszard Grobelny nie miał problemów z przyznaniem dziennikarzom, że najwyższą nagrodę - 29,5 tysiąca złotych brutto - przyznał swojemu zastępcy. Zdaniem Grobelnego, zasłużył on na nagrody sprawną organizacją Światowej Konferencji Klimatycznej w Poznaniu w grudniu 2008 oraz zwiększonymi obciążeniami w ciągu roku, bo przez długi czas zastępował tragicznie zmarłego drugiego wiceprezydenta Poznania.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę