Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@

Ferie... nie dla wszystkich

- Zabrakło dobrej woli pewnych osób, jest nam bardzo przykro – mówią rodzice głęboko upośledzonych dzieci, które jako jedyne w Łomży nie mają gdzie spędzić ferii. Kilkoro podopiecznych łomżyńskiego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego zimową przerwę przetrwa we własnych domach. - Będziemy musieli wziąć urlop lub opłacić opiekunkę, która bierze 7 zł za godzinę – mówi mama niepełnosprawnego Adama, Lilianna Lechowicz. Z informacji na temat zimowego wypoczynku w mieście, opublikowanej przez Ratusz wynika, że Zespół Szkół Specjalnych w Łomży, w skład którego wchodzi ośrodek, zorganizuje w ferie zajęcia sportowe i kulturalne. W szkole poinformowano nas, że żadnych zajęć tam nie będzie, bo... trwa remont.

Rodzice niepełnosprawnych dzieci od lat walczą o lepszy byt swoich dzieci. We wrześniu 2009r. , dzięki ich monitom, w budynku Przedszkola nr 8 w Łomży na „Bawełnie” ruszył wyczekiwany Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy. Wcześniej dzieci przebywały w Dziennym Domu Pomocy przy DPS, gdzie realizowały obowiązek szkolny, poddawane były rehabilitacji i pielęgnacji, także podczas przerw w nauce mogły liczyć na dzienny pobyt w placówce. Tymczasem Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy, podobnie jak szkoła (tzw. placówka feryjna), zamykany jest na okres ferii i wakacji. Jak wyjaśnia Lilianna Lechowicz, rodzice pisemnie zwrócili się do dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży o zapewnienie dzieciom opieki na ferie i wakacje. I przytacza opinię wiceprezydenta Krzysztofa Choińskiego, który miał zapewniać rodziców, iż pieniądze zewnętrzne na taką opiekę można znaleźć, ale trzeba napisać odpowiedni wniosek.
- Może pani dyrektor pokpiła sprawę, zapanowała cisza, ośrodek na ferie zostanie zamknięty – mówi Lechowicz.

Nie ma żadnej oferty dla chorych dzieci...
Na stronie Ratusza pojawił się  komunikat o formach zimowego wypoczynku dla dzieci, wśród kilkudziesięciu ofert jest też propozycja Zespołu Szkół Specjalnych, który zapewnia, jak czytamy, 20 osobom zajęcia sportowe i kulturalne w dniach 25 stycznia – 5 lutego. Zajęć jednak nie będzie, bo w szkole trwa remont.
- Nasze plany skorygowali panowie od remontu – wyjaśnia wicedyrektor szkoły.
Ze względu na środki chemiczne pod wykładziną antypoślizgową w tym roku zajęcia się nie odbędą. W placówce przy ul. Nowogrodzkiej trwa remont świetlicy, korytarzy głównych i sali gimnastycznej. Tymczasem Urząd Miasta Łomży o odwołaniu ferii w ZSS nie wie.
- Nic nam nie wiadomo, by te zajęcia z jakiegoś powodu miały się nie odbyć – informuje Łukasz Czech z biura prasowego Ratusza.
- Dzieciom zdrowym w mieście zapewniono cały wachlarz możliwości spędzania wolnego czasu, o chorych zapomniano – mówi z żalem Lilianna Lechowicz. I liczy na wsparcie radnych. Rodzice chcą walczyć nadal – tym razem o wakacje swoich dzieci. Zamierzają zjawić się na najbliższym posiedzeniu komisji edukacji i prosić o pomoc...

A ratusz pisze: „Jeżeli rodzicom przy współpracy np. z dyrekcją PP 8, ZSS lub jakiegoś stowarzyszenia uda się pozyskać środki na funkcjonowanie tej placówki w okresie letnim (np. z ŁPPiRPAoPS, Urzędu Marszałkowskiego, PFRON), wtedy będzie on funkcjonował również w wakacje, czy też przyszłoroczne ferie zimowe”.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę