Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 07 maja 2021 napisz DONOS@

Protestujemy, by móc rano bez zażenowania patrzeć w lustro...

„Jesteśmy zbulwersowani sposobem odwołania Pani Dyrektor, o czym dowiedzieliśmy się ze strony Internetowej” - piszą nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej nr 10 w Łomży, w „Liście Otwartym Pracowników SP 10 do Prezydenta Łomży Jerzego Brzezińskiego”. - Pani Hanka Gałązka to wspaniała osobowość, sprawny organizator, przyjaciel dzieci niepełnosprawnych i dobry gospodarz. Nigdy nas nie zawiodła i mamy do niej pełne zaufanie – podkreślają, w liście przesłanym nam, a także m.in. Wojewodzie Podlaskiemu, Radzie Miasta Łomży i do Kuratorium Oświaty w Białymstoku, pod którym podpisało się 98 osób. - Panie Prezydencie, wyrażamy swoje zaniepokojenie i oburzenie. Protestujemy, by móc rano bez zażenowania patrzeć w lustro, a Pani Dyrektor przy spotkaniu umieć spojrzeć prosto w oczy – kończą swoje wystąpienie pracownicy „dziesiątki”.

Pan Jerzy Brzeziński
Prezydent Miasta Łomża

Nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi w Szkole Podstawowej nr 10 im. Jana Pawła II w Łomży pragną wyrazić swoją opinię na temat sytuacji związanej z odwołaniem Pani Hanki Gałązki ze stanowiska dyrektora naszej szkoły.
Jesteśmy zbulwersowani sposobem odwołania Pani Dyrektor, o czym dowiedzieliśmy się ze strony Internetowej. Takie działania wskazują na lekceważenie Pani Dyrektor i pracowników placówki. Rzeczywiście nastąpił ogromny postęp w komunikacji, ale nie idzie on chyba w dobrym kierunku. Zastanawiamy się, czy taka praktyka zwolnień z pracy będzie kontynuowana w naszym mieście. Czy od dzisiaj każdy pracownik powinien śledzić strony Internetowe, aby sprawdzić, czy przypadkiem nie został zwolniony z pracy?
Zdumiała nas także pozorna troska wyrażona w piśmie Naczelnika Wydziału Oświaty pana Andrzeja Piechocińskiego o to, czy „narastający bałagan organizacyjny w Szkole Podstawowej nr 10 nie będzie wpływać na pracę nauczycieli i wyniki nauczania”. Zastanawia nas, na podstawie jakich informacji Pan Naczelnik wyciągnął takie wnioski, że zaistniał jakiś organizacyjny bałagan, skoro nigdy oficjalnie nie zaszczycił naszej szkoły swoją obecnością.
Nigdy dotąd nie wyraził żadnej pochwały dotyczącej naszej pracy, pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych,  wyników nauczania, wyników ze sprawdzianu po kl. VI, czy też ilości laureatów. 
W roku szkolnym 2006/2007 zdobyliśmy 8 tytułów laureata i 9 tytułów finalisty Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych.
W roku szkolnym 2007/2008 nasza szkoła zajęła I miejsce w województwie pod względem ilości laureatów. Zdobyliśmy 9 tytułów laureata i 16 tytułów finalisty Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych.
W roku szkolnym 2008/2009 powtórzyliśmy sukces z ubiegłego roku, zdobywając
12 tytułów laureata i 4 tytuły finalisty.
Na stronie internetowej naszej szkoły można znaleźć informacje o innych dokonaniach naszych uczniów i nauczycieli.

Wprawdzie mieszkają w Łomży ludzie, którzy twierdzą, że wysokie wyniki i sukcesy uczniów to wyłącznie zasługa dzieci, ich poziomu intelektualnego. Owszem, dziecięcy entuzjazm do pracy i uwarunkowania intelektualne, a także współpraca rodziców z nauczycielami dają szansę na sukces. Jednak w każdej szkole są bardzo zdolni i inteligentni uczniowie, ale nie osiągają takich wyników, jakie osiągnęli uczniowie „10” w ostatnich latach. Nasza Pani Dyrektor potrafi zachęcić nas do pracy, a dzieciom stworzyć optymalne warunki rozwoju. Szum medialny wokół Pani Dyrektor  na pewno nie pomaga, a wręcz przeszkadza nam w pracy.
Pani Hanka Gałązka to wspaniała osobowość, sprawny organizator, przyjaciel dzieci niepełnosprawnych i dobry gospodarz. Nigdy nas nie zawiodła i mamy do niej pełne zaufanie. Potrafi wykorzystać swoją pomysłowość, dobroć i dociekliwy umysł do wypracowania rzadkiej umiejętności zachęcania innych do myślenia, marzenia, poznawania i działania. Gdyby nie te wyjątkowe zdolności Pani Dyrektor i jej wrażliwość, idea integracji nigdy nie narodziłaby się w Łomży.
Pani Hanka Gałązka to Dyrektor społecznik, Lider Integracji (w maju 2006 odznaczona przez Kapitułę Medalu "Przyjaciel Integracji"), wyróżniona w konkursie „Nauczyciel Roku 2002”, członek Społecznej Rady Rodziny Szkół Jana Pawła II organizującej coroczne pielgrzymki szkół na Jasną Górę. To osoba, która aktywnie działa także w Podlaskiej Rodzinie Szkół im. Jana Pawła II, która promuje nasze miasto w Polsce i za granicami, o czym chyba nie musimy Pana Prezydenta przekonywać.
Jej największe osiągnięcia postanowiliśmy przypomnieć:

 • inspiratorka i twórczyni wielu działań dydaktyczno – wychowawczych, dzięki którym szkoła jest placówką znaną w Polsce i za granicą,
 • pozyskiwała środki z Unii Europejskiej pisząc i realizując programy promujące integrację europejską,
 • opracowała i realizowała programy „Mała Akademia – Uczymy się Europy”, SMOK,
 • była organizatorką pięciu konferencji międzynarodowych w kraju, na Litwie i na Białorusi,
 • bardzo dobrze zna i biegle posługuje się prawem oświatowym,
 • wzorowo dba o bazę szkoły,
 • jej zasługą jest szczególny klimat szkoły, życzliwa i twórcza atmosfera, kultywowanie tradycji szkolnej, serdeczny kontakt z rodzicami i szczera troska o dzieci,
 • działa społecznie i wspaniale współpracuje  z różnorodnymi instytucjami w kraju i za granicą,
 • opracowała publikacje w „Podlaskich wieściach oświatowych”, „Dyrektorze szkoły”, 3 monografie szkoły, foldery szkoły, biuletyny pokonferencyjne,
 • otrzymała nagrody i wyróżnienia: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Nagrody Ministra Edukacji Narodowej, Nagrody Kuratora Oświaty, Nagrody Prezydenta Miasta Łomża, medal „Przyjaciel Integracji”, wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie „Nauczyciel Roku 2002”.

Uczyniła najlepszy użytek z czasu swojego i swoich pracowników, by stworzyć placówkę o wysokich standardach. Zachęcała nas do ciągłego doskonalenia się, do zdobywania kolejnych stopni awansu zawodowego, do poszerzania swoich horyzontów. W bieżącym roku szkolnym zachęciła nas do zorganizowania warsztatów dla uczniów i nauczycieli z udziałem uchodźców z Czeczenii, by poznać ich kulturę i zwyczaje, aby praca z dziećmi uchodźców przynosiła pożądane efekty. Jesteśmy dumni, że pracujemy w łomżyńskiej „10”, o której premier Jerzy Buzek powiedział: „Choćbyście gdzie indziej mieli same piątki, nigdy nie traficie do takiej dziesiątki”. To nie była tylko kurtuazja. To fakt. Bez wspaniałego Dyrektora wizjonera byłoby to nierealne.
Sądzimy, że byłoby uczciwe przedstawić nam  plany dotyczące zwolnienia z pracy naszego Dyrektora, zasięgnąć naszej opinii, a nie stawiać nas przed faktem dokonanym. Jest nas około 100 osób. Pragnęlibyśmy sami, choć w minimalnym stopniu mieć wpływ na to, kto będzie nami kierował i czy jesteśmy z tego zarządzania zadowoleni. Jest nam przykro, że nikt nas nie pytał o zdanie. A swoją drogą, to kuriozalne, żeby za chęć poprawienia warunków rozwoju uczniom SP 10 i nie tylko, zostać tak bezwzględnie ukaranym.
Kadra SP nr 10 to ludzie doświadczeni, którzy oddali tej placówce wiele lat swego życia. Wielu z nas pamięta jeszcze nazywane przez historyków nieludzkimi czasy PRL, ale nikt nie pamięta, żeby zwierzchnicy tak podziękowali któremukolwiek dyrektorowi, jak nasz Urząd Miasta demokratycznie wybrany podziękował Pani Dyrektor, która pracuje na pozytywny wizerunek całej społeczności Łomży. Pan Kurator również nie pamięta takiego zdarzenia. Władza wszystko może!?
Żyjemy w mieście papieskim. Patron naszego miasta, a także naszej szkoły, niekwestionowany autorytet moralny zachęcał, abyśmy nie bali się być „świadkami godności każdej osoby ludzkiej”.
Panie Prezydencie, wyrażamy swoje zaniepokojenie i oburzenie. Protestujemy, by móc rano bez zażenowania patrzeć  w lustro, a Pani Dyrektor przy spotkaniu umieć spojrzeć prosto w oczy.

Z poważaniem
Pracownicy Szkoły Podstawowej nr 10 im. Jana Pawła II  w Łomży
(98 podpisów)

Do wiadomości:
Wojewoda Podlaski,
Rada Miasta Łomży,
Kuratorium Oświaty w Białymstoku,
Naczelnik Wydziału Oświaty w Łomży
ZNP w Łomży,
Tygodnik „Kontakty”,
Gazeta Współczesna,
Regionalny Portal „4lomza.pl”.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
 1. Analityki ruchu na naszych serwisach
 2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
 3. Personalizowania reklam
 4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę