Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 23 marca 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Łomża: sąd zmienił niemiecki wyrok - syn pozostanie z matką

"Dla małego dziecka ważniejsze jest przebywanie z matką, niż w kraju urodzenia" - orzekł Sąd Okręgowy w Łomży w sprawie 3-letniego Maksymiliana. Chłopiec od prawie roku ukrywany był w Polsce przez matkę, Małgorzatę J. po tym jak ta zabrała go od ojca z Niemiec. Sprawa była zawiła, bo kilka miesięcy wcześniej to właśnie ojciec, Arkadiusz J. wykradł Maksa, przebywającego wówczas z matką w Polsce i wywiózł bez jej zgody do Niemiec. Próby pogodzenia małżonków przed niemieckim sądem doprowadziły do wyroku niekorzystnego dla matki - na podstawie Konwencji haskiej, niemiecki wymiar sprawiedliwości orzekł, że dziecko powinno pozostać w kraju urodzenia. Po wyroku kobieta zdecydowała się na porwanie własnego dziecka do Polski.

Obecnie łomżyński sąd, orzekając rozwód współmałżonków, uregulował także sprawy opieki nad chłopczykiem. Prawa rodzicielskie przyznał matce, ograniczając je ojcu.

Arkadiusz J. może decydować tylko w sprawie ewentualnego wyjazdu syna za granicę, dowiadywać się o jego stan zdrowia, rozwój i postępy w nauce. Może także spotykać się z chłopcem. "Odwiedziny mogą się odbywać tylko w miejscu zamieszkania chłopca, w obecności matki" – mówi sędzia Jan Leszczewski.

Wyrok zmieniający postanowienia wydane na podstawie Konwencji haskiej nie jest jeszcze prawomocny. Ponadto Małgorzata J. może mieć jeszcze kłopoty z niemieckim wymiarem sprawiedliwości, ponieważ nie poddała się wyrokowi tamtejszego sądu o pozostawieniu syna w Niemczech i poszukiwana była listem gończym

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę