Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 07 marca 2021 napisz DONOS@

Z fajerwerkami baw się ostrożnie – apelują policjanci

Ze względu na skład chemiczny fajerwerki stwarzają duże zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego. Dlatego łomżyńska policja apeluje do rodziców, dzieci i młodzieży o zachowanie szczególnej ostrożności i bezpieczeństwa podczas korzystania z nich w sylwestrową noc. Zdarzenia lat ubiegłych wskazują, iż najczęstszą przyczyną wypadków z fajerwerkami są niewłaściwe obchodzenie się z gotowymi fajerwerkami, przerabianie, łączenie lub samodzielne wytwarzanie fajerwerków oraz używanie środków niewiadomego pochodzenia.

Oto 11 zasad, które zdaniem policjantów są najważniejsze podczas zabawy z fajerwerkami

1. Zachowaj szczególną ostrożność i rozwagę…

2. Fajerwerki kupuj wyłącznie w sprawdzonych punktach sprzedaży.

3. Poinformuj Policję o handlowcach sprzedających fajerwerki dzieciom, gdyż to najczęściej najmłodsi ulegają wypadkom.

4. Materiały pirotechniczne dopuszczone do obrotu w naszym kraju posiadają: atest, instrukcję w języku polskim określającą zasady bezpiecznego użytkowania, numer katalogowy produktu, nazwę producenta lub nazwę importera, znak literowy NWP (używanie nie wymaga pozwolenia) oraz oznaczenie WPW zawierające nazwę wyrobu, numer normy i symbol klasy. Ponadto opakowanie powinno zawierać datę ważności produktu.

5. Sprawdź czy opakowanie petardy jest szczelne, nie ma zarysowań i wgnieceń.

6. Zawsze postępuj zgodnie z instrukcją obsługi. Dzieci i młodzież winny używać fajerwerków tylko pod nadzorem dorosłych.

7. Do amatorskich pokazów używaj fajerwerków oznaczonych jako klasa I i II, gdyż klasa III jest przeznaczona wyłącznie do profesjonalnych pokazów pirotechnicznych.

8. Fajerwerków używaj wyłącznie na otwartej przestrzeni.

9. Nie używaj ich w grupie osób, w pomieszczeniu zamkniętym oraz w miejscach, gdzie mogą spowodować pożar lub uszkodzenie mienia. Najlepiej robić to na stabilnej i równej powierzchni, w bezpiecznej odległości tj. 10 m od odpalanego fajerwerku.

10. Nie wolno rozbierać fajerwerków, podchodzić do niewybuchów i ponownie próbować je odpalać, kierować petard w stronę zabudowań. Podnoszenie petard wybuchających z opóźnionym zapłonem to najczęstsza przyczyna wypadków.

11. Zadbaj o swoje zwierzęta, szczególnie psy, aby nie zakłócały spokoju innym i nie były narażone na odgłosy wybuchów.

Policjanci przypominają też o wydanym przez wojewodę zakazie używania wyrobów pirotechnicznych, który nie obowiązuje tylko 31 grudnia i 1 stycznia (oraz 13, 14 stycznia) oraz  konsekwencja prawnych grożący zarówno tym którzy niewłaściwie korzystają z fajerwerków (kara aresztu, grzywny albo nagany) jak i tym którzy sprzedają je nieletnim (kra grzywy, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2).

210305125821.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę