Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 października 2023 napisz DONOS@

Żeby zwierzynie było lepiej...

Prokuratorzy będą tropić kłusowników i wnikliwiej przyglądać się działalności myśliwych. Taką deklarację złożył u progu nowego roku Prokurator Okręgowy w Łomży, Henryk Żochowski. Poinformował o współpracy, którą Prokuratura nawiązała z Zarządem Okręgowym Polskiego Związku Łowieckiego w Łomży. Myśliwi mają przekazywać prokuratorom okręgu łomżyńskiego (który pokrywa się z łomżyńskim okręgiem łowieckim) informacje o przypadkach kłusownictwa lub nieetycznego zachowania myśliwych. - Będziemy sprawdzać okoliczności dotyczące i kłusownictwa, przypadki związane ze stawianiem sideł, ale też przypadki nieetycznego bądź będącego przestępstwem zachowania myśliwych – mówi Prokurator Okręgowy w Łomży, Henryk Żochowski.

Przypadków kłusownictwa jest coraz więcej. -W ostatnich 7-10 latach przypadki te przybrały szczególnie ostre natężenie – mówi Łowczy Okręgowy w Łomży, Jerzy Włostowski. Podkreśla, że kłusownictwo uprawia się teraz przy pomocy znacznie lepszych narzędzi. - Kłusownicy wyposażeni są bardzo często w broń lepszą niż myśliwi, mają bardzo dobrą optykę, dysponują bardzo dobrymi samochodami, posiadają środki łączności i są coraz trudniejsi do uchwycenia – wylicza Włostowski.

Łowczy Okręgowy w Łomży podkreśla, że współpraca Okręgowej Straży Łowieckiej z organami ścigania  trwa od zawsze, teraz ma zyskać nową formę, bardziej mobilną. -Będziemy informowali prokuraturę o wypadkach i starali się, żeby zabezpieczyć ślady, żeby wszystkie informacje, które dotrą do prokuratury były cenne i mogły doprowadzić do ujęcia sprawcy – zapewnia Jerzy Włostowski. Prokuratura zaś zobowiązała się pilniej przyglądać się problemom PZŁ. - Ma pilotować sprawy kłusownicze, wziąć je przysłowiowo pod swoje skrzydełka i doprowadzić do ograniczenia tego procederu – podkreśla Łowczy Okręgowy w Łomży.  Zacieśnienie współpracy z PZŁ to m.in. efekt doniesień o zastrzeleniu psa w Małopolsce. Tam myśliwy zastrzelił podczas polowania owczarka niemieckiego. Łowczy twierdził, że pies kłusował na sarny, a właściciele czworonoga - że psa zwabiła zasadzka na dziki. Sprawę oddali do prokuratury.

Zarząd Okręgowy PZŁ w Łomży obejmuje swoim zasięgiem 5 powiatów byłego województwa łomżyńskiego. Na jego terenie mieszka nieco ponad 1 tys myśliwych. - To jeden z najniższych wskaźników w kraju – mówi Włostowski, który ma już noworoczne marzenie:  żeby wreszcie było mniej drapieżników, żeby zwierzyna odpoczęła, żeby wreszcie minister zgodził się na odławianie kuropatw w celach hodowlanych dłużej niż do 15 stycznia no i żeby zwierzynie było lepiej...

as


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę