Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Kiedy można zwrócić prezent?

Nie zawsze prezent jaki znajdujemy pod choinką nas cieszy, a zdarzają się również takie sytuacje, że dostajemy kilka identycznych prezentów. Czy można taki towar zwrócić do sklepu? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. - Nie istnieje bezwarunkowe prawo konsumenta do zwrotu zakupionego towaru. Jego uprawnienia zależą od rodzaju zawartej umowy sprzedaży – tzn. w jaki sposób i gdzie została ona zawarta – wyjaśnia Leszek Mironiuk z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Białymstoku.

Jeśli dokonujemy zakupu w siedzibie sprzedawcy – tj. w jego sklepie – nie ma on obowiązku przyjęcia takiego towaru. Ewentualny zwrot może nastąpić jedynie za zgodą  sprzedawcy lub w sytuacji gdy stosuje on taką praktykę handlową, że w określonym terminie przyjmuje zwroty i dokonuje wymiany towaru. Dokonując  zakupów konsument powinien dobrze przemyśleć zakup i zorientować się, czy będzie mógł zwrócić towar. 

Inaczej wygląda  natomiast kwestia zwrotu zakupionego towaru gdy umowę zawarto poza lokalem  przedsiębiorstwa, czyli poza sklepem  sprzedawcy, np. w domu konsumenta lub na odległość, np. gdy zamówiono towar w sklepie internetowym – zwrot towaru jest dopuszczalny pod pewnymi warunkami. Towar możemy  zwrócić bez podania przyczyny w terminie 10 od dnia zawarcia  umowy lub otrzymania towaru jeśli pisemnie poinformujemy o tym  sprzedawcę. Istotne jest aby  rezygnacji z towaru dokonać na piśmie.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę