Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 20 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Razem z niepełnosprawnymi dziećmi i studentami

- Nie ma trudnych dzieci, są trudni dorośli. Każde dziecko rodzi się różowiutkie i ciekawe świata, a my je psujemy: my rodzice, nauczyciele i media – stwierdziła Mirosława Kątna, przewodnicząca Komitetu Ochrony Praw Dziecka i prelegentka konferencji, podsumowującej projekt „Razem ku samodzielności – integracja społeczna i zawodowa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym”. - Dziecko nie jest przedmiotem, nie jest własnością i nie „staje się” człowiekiem. Dziecko jest człowiekiem!

W sali łomżyńskiego starostwa słuchało jej ok. stu osób z opiekunami, uczestniczących w zainicjowanym półtora roku temu projekcie. W lipcu 2008 było ich tylko 45 (wówczas realizacja projektu kosztowała ponad 800 tys. zł), zaś 104 od stycznia 2009 (bieżący rok pochłonął kolejne ponad 600 tys. zł). Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Łomży zaprosiło do projektu, którym kieruje Izabella Grochowska, niepełnosprawnych i ich rodziny z gmin powiatu łomżyńskiego, wychowanków rodzin zastępczych i podopiecznych placówek opiekuńczo-wychowawczych z Łomży i Zambrowa.
- Zależało nam, aby uczestnicy mogli indywidualnie dobrać i rozpocząć kursy zawodowe, np. spawacza, kierowcy, księgowej czy kosmetyczki – mówi Izabella Chrostowska. - Przez cały czas mieli porady psychologiczne i doradztwo zawodowe oraz prawne. Uczestniczyli także w warsztatach integracyjnych.
O trzydniowych warsztatach dla 24 dzieci niepełnosprawnych z rodzicami w Mrągowie opowiadał ze współpracownicą Andrzej Grodzki, prezes Instytutu Szkoleń i Analiz Gospodarczych z Warszawy. Poprowadziła je ceniona psycholog kliniczny Justyna Kaczyńska, a zajęcia polegały na zabawach w czarodzieja (dziecko wymyśla gry dla pozostałych, co służy integracji), w tunel (przejście na czworaka pod szeregiem wygiętych w pałąk kolegów, uczące pokonywania własnych słabości i ćwiczące wytrzymałość) czy „Poznajmy się!” (dla lepszego zadzierzgnięcia kontaktów).
Prof. dr hab. Antoni Jakubczak z Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży przedstawił doświadczenia Akademii Podlaskiej w Siedlcach w studiowaniu osób niepełnosprawnych. Cennym przykładem dla łomżyńskich uczelni jest funkcjonujące przy Akademii Centrum Kształcenia i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Przypomniał, że studenci niepełnosprawni AP korzystają z kilku źródeł pomocy: program Hefajstos (niskie dochody w rodzinie), Homer (PFRON), Homer (dla osób niedowidzących) i Pegaz (zakup komputerów i sprzętu multimedialnego).  Profesor oświadczył, że spotkanie w starostwie zmobilizuje władze PWSIiP do dyskusji i działań, jak promować kształcenie niepełnosprawnych w łomżyńskich uczelniach. Zwrócił też uwagę, że w Siedlcach wykłady z języka migowego dla pracowników socjalnych i służby zdrowia odbywają się z symultanicznym tłumaczem na ten język, że w akademikach są wspólne segmenty dla studentów opiekujących się niepełnosprawnymi i funkcjonuje transport z akademika na uczelnię.
W konferencji uczestniczył również ks. Andrzej Borkowski, dyrektor domu pomocy społecznej w Tykocinie, który pobłogosławił opłatki, jakimi na zakończenie konferencji podzielili się uczestnicy projektu. Miłą atmosferę zbliżających się świąt stworzyła śpiewająca kolędy grupa wokalna Warsztatów Terapii Zajęciowej z Marianowa.
Wartościową i ciekawą konferencję „Razem ku samodzielności” zorganizowało PCPR z dyr. Edwardem Jarotą na czele, który poprowadził to  spotkanie, we współpracy z WTZ i PKPS w Łomży.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę