Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 23 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Dzień kaukaski w Łomży

Główne zdjęcie
Fot. archiwum

Od lat są Czeczeni, teraz do Łomży dociera coraz więcej Gruzinów. Przedstawicieli obu narodów z Kaukazu wygoniła wojna. Jadą do Europy w poszukiwaniu „lepszego świata” dla siebie i swoich dzieci. Kim są, jaka jest ich kultura i tradycja o tym wszystkim będą mogli dowiedzieć się wszyscy, którzy we worek przyjdą do sali widowiskowej Filharmonii Kameralnej w Łomży. - Wieczór kaukaski jest dla nich niepowtarzalną okazja zaprezentowania swojej kultury mieszkańcom Łomży – podkreśla Kamil Kamiński z Fundacji „Ocalenie” .

Wydarzenie edukacyjno – artystyczne organizowane jest przez Fundacje „Ocalenie”, UNHCR i Urząd do Spraw Cudzoziemców. Przed południem (o godz. 11:00) w sali widowiskowej Filharmonii Kameralnej w Łomży (dawny Urząd Wojewódzki ul. Nowa 2) rozpocznie się część edukacyjna, przeznaczona dla uczniów oraz nauczycieli szkół podstawowych. Dzieci będę mogły wziąć udział w mini warsztatach przybliżających kulturę Gruzji i Czeczenii (prowadzone przez trenerów Fundacji „Ocalenie”), nauczyć się tańca czeczeńskiego pod okiem wykwalifikowanego choreografa, wziąć udział w zabawach integracyjnych i plastycznych. Będą mogły również posłuchać pieśni czeczeńskich oraz rozsmakować się w czeczeńskich słodkościach.

Zasadnicza część  „Wieczoru kaukaskiego” -  przeznaczona dla wszystkich mieszkańców -  zacznie się o godzinie 17:00. Rozpoczną go pokazy tańca. Wystąpi młodzieżowy zespół taneczny kierowany przez Abdula Gani Malsagova, który zaprezentuje taniec czeczeński, po czym widzowie będą mogli podziwiać umiejętności łomżyńskiej sekcji Capoeira UNICAR. Oba zespoły trenują w jednej sali, pokazując jak wspólnie mogą pracować młodzi Polacy i Czeczenii. Po raz pierwszy mieszkańcy Łomży będą mogli zapoznać się z kulturą Gruzji, oglądając występ uchodźców z tamtego regionu.
Kulminacyjnym punktem wieczoru będzie pokaz wielokrotnie nagradzanego filmu  „Trzy pokoje melancholii” w reżyserii Pirjo Honkasalo. Bohaterami filmu są kilkunastoletni mieszkańcy Petersburga, Groznego i Inguszetii. Wraz z nimi poznajemy realia wojny rosyjsko-czeczeńskiej, która nadal – mimo licznych zabiegów mediacyjnych – zbiera swoje krwawe żniwo.

Na zakończenie organizatorzy zaplanowali  poczęstunek składający się ze specjałów kuchni kaukaskiej przygotowany przez uchodźczynie. Podczas degustacji uczestnicy wieczoru będą mogli obejrzeć zdjęcia dziennikarza Gazety Wyborczej Krzysztofa Millera prezentujące wojnę w Czeczenii, oraz fotografa Wojciecha Grzędzińskiego z agencji NAPOIMAGES przedstawiające konflikt w Gruzji.

Wstęp na wszystkie te wydarzenia jest bezpłatny.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę