Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 lutego 2021 napisz DONOS@

Nie przechodź obojętnie

Główne zdjęcie
Kwestujący gimnazjaliści w 2007 roku. fot. archiwum

Gimnazjaliści będą zbierać pieniądze dla swoich chorych i niepełnosprawnych kolegów. Kwesta „Noworoczny Dar Serca” odbędzie się już po raz jedenasty. W pierwszej edycji zbiórki udział wzięło osiem łomżyńskich gimnazjów, w dziesiątej już 26 szkół z terenu byłego województwa łomżyńskiego. Podobnie będzie w tym roku – uczniowie 26 gimnazjów mają w najbliższą niedzielę kwestować w pobliżu kościołów i na ulicach. Pieniądze przeznaczą na leczenie i rehabilitację dzieci i młodzieży z terenów, na których odbywała się zbiórka. I po raz kolejny apelują: „Nie przechodź obojętnie”.

- To kwesta uczniów, my,  nauczyciele i rodzice, ją tylko wspieramy – mówi Halina Dąbrowska, dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 8 w Łomży. To właśnie PG8 2 stycznia 2000 roku zainicjowało kwestę. Na pomysł akcji wpadł uczeń gimnazjum Sebastian Nowaczyk, który swoją pasją pomagania innych zaraził kolegów, grono pedagogiczne i dyrekcję. -Poszliśmy do prezydenta Łomży prosić o zgodę na organizację zbiórki, pierwsza odbyła się tylko na terenie Miasta Łomży – wspomina Halina Dąbrowska. Dochód z pierwszej zbiórki – prawie 22 tys zł – szkoła przeznaczyła na organizację zimowego wypoczynku dla wychowanków domu dziecka i pogotowia opiekuńczego w Łomży. Dzieci pojechały do Zakopanego. Z czasem pomoc zaczęła trafiać do dzieci - chorych i niepełnosprawnych - na zakup leków, sprzętu medycznego i rehabilitację. Przybywało też kwestujących i rosły zebrane przez młodzież kwoty.

Cieszy nas każdy grosz
W drugiej kweście (17 grudnia 2000r.) wzięło udział już dziesięć gimnazjów, co roku dołączały kolejne z podłomżyńskich miast i miejscowości. W 2007r. kwestowali uczniowie 24 gimnazjów, padł wówczas rekord zbiórki – 53 tys. 130, 116 zł. Rok później z puszkami w rękach stali już przedstawiciele 26 gimnazjów z terenu byłego województwa łomżyńskiego, którzy zebrali prawie 50 tys zł. Łącznie w dziesięciu edycjach kwesty „Noworoczny Dar Serca” młodzież zebrała 340 tys zł. -Cieszy nas każdy grosz,  na pewno nie uratujemy jakiejś  szczególnej sytuacji czy nie pokryjemy w całości kosztów leczenia, bo potrzeb jest bardzo dużo, ale możemy sprawić komuś radość i to jest najważniejsze – mówi Halina Dąbrowska, dyrektor PG8 w Łomży. Finansowa pomoc trafia do miejscowości, w których odbywa się kwesta. Rodzice kierują do szkoły pisemną prośbę o wsparcie, dokumentują to historią choroby, pobytem w szpitalu. Wniosek rozpatruje następnie komitet organizacyjny kwesty, który na początku nowego roku zbiera się w PG8.

Pomóc może każdy. W najbliższą niedzielę (13 grudnia 2009 r.) kilkuset wolontariuszy będzie kwestować w pobliżu kościołów i na ulicach 25 miejscowości. Wyposażeni w puszki i specjalne identyfikatory będą prosić o datki od godz. 7.00 do 19.00. Następnie szkoły policzą pieniądze i przywiozą do sztabu kwesty w PG8.

Parafie, na terenie których przeprowadzona zostanie kwesta: Łomża (we wszystkich parafiach), Piątnica, Czyżew, Rosochate Kościelne, Miastkowo, Ciechanowiec, Zambrów (w trzech parafiach), Stawiski, Grajewo (w trzech parafiach), Śniadowo, Wizna, Puchały i Pruszki, Wygoda, Kupiski, Nowogród, Mały Płock, Jedwabne, Szczuczyn, Wysokie Mazowieckie (w dwóch parafiach), Kolno (w dwóch parafiach),Rutki Kossaki, Radziłów, Zbójna, Dąbrowa Wielka.

as


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę