Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 01 kwietnia 2023 napisz DONOS@

Przedświąteczny dar krwi

Ponad 380 osób oddało 170 litrów krwi „z Chrystusem”. To efekt siedmiu edycji akcji, organizowanej przez parafię Krzyża św. w Łomży. W najbliższą niedzielę 13 grudnia po raz ósmy dawcy będą mogli podzielić się swoim życiodajnym płynem.

Po raz pierwszy akcja „Oddaj krew z Chrystusem” odbyła się podczas rekolekcji w parafii wielkopostnych 9 marca 2008r. Zgłosiło się ponad 50 osób, do oddawania krwi zostało zakwalifikowanych 41. To był sukces pierwszej edycji, dlatego organizowane były kolejne – średnio co trzy miesiące. W 2008 roku podczas czterech akcji w Centrum Katolickim 201 osób oddało 88 l. krwi. Liczba dawców systematycznie rośnie – w 2009r. podczas dotychczasowych trzech akcji, życiodajnym płynem podzieliło się już 180 osób, co daje łącznie ponad 80 l. krwi. -Niedzielna akcja na pewno powiększy tę statystykę – liczy współorganizator przedsięwzięcia, Tadeusz Babiel. Do udziału w akcji zaprasza wszystkich, a zwłaszcza nowych dawców.
- Dzięki ogromnej pracy kapłanów parafii Krzyża św. w Łomży, na czele z ks. kan. Andrzejem Godlewskim, w każdej akcji w Centrum Katolickim bierze udział grupa nowych ludzi, którzy oddają krew po raz pierwszy w życiu – przyznaje. A to oznacza, że cel przyświecający początkom akcji jest osiągany - krwiodawstwo pozyskuje nowych dawców, którzy raz na jakiś czas będą dzielili się swoją krwią. - To daje mocny fundament krwiodawstwu w Łomży – podkreśla Tadeusz Babiel.

Higienicznie i bezboleśnie
Krew można oddawać po osiągnięciu pełnoletności. Pełną krew (450 ml) mężczyzna może oddawać co 8 tygodni, kobieta co 12. Przed pobraniem krwi dawcę bada lekarz i przeprowadza z nim wnikliwy wywiad dotyczący stanu zdrowia. Podczas całej procedury zachowane są wszystkie zasady higieniczne. -Igły są jednorazowe, personel zmienia rękawiczki po każdym pacjencie – wylicza Tadeusz Babiel. Zanim dawca usiądzie w fotelu błyskawicznie wykonywane są badania laboratoryjne próbki krwi. A wkłucie nie boli. - Igły, mimo, że grube, są bardzo ostre – uspokaja Tadeusz Babiel. Do specjalnego woreczka pobierana jest dawka 450 ml krwi. Odpowiednio przechowywana i kilkakrotnie badana krew służy do bezpośredniego przetaczania choremu jak również do produkcji  leków i preparatów krwiopochodnych. -Zapraszamy wszystkich, którzy mają w sobie gotowość podzielenia się cząstką siebie z innymi, bo nigdy nie wiadomo, komu i kiedy ta krew może być potrzebna – zachęca do udziału w akcji Tadeusz Babiel.

Ekipa wyjazdowa łomżyńskiego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku pojawi się w Centrum Katolickim przy ul. Zawadzkiej 55 w Łomży w niedzielę 13 grudnia 2009r. Akcja poboru krwi odbędzie się w auli centrum w godz. 8.30 – 13.00.
Dawcy powinni wziąć ze sobą dowód osobisty (jeżeli krew oddają po raz pierwszy) lub książeczkę dawcy. Na pobranie krwi powinni przyjść po lekkim śniadaniu, a w dniu pobrania wypijać większą ilość płynów.

as


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę