Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 05 czerwca 2023 napisz DONOS@

40 LAT Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Łomży

Uroczysty koncert uczniów i absolwentów odbędzie się 21 października 2004r. o godzinie 17.00 w auli Państwowej Szkoły Muzycznej w Łomży, Al. Legionów 36.

HISTORIA PSM I i II st.w ŁOMŻY

W 1963 roku powstaje w Łomży Społeczne Ognisko Muzyczne. Na jego bazie z inicjatywy Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Łomży zostaje utworzona Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia. Decyzją wiceministra Kultury i Sztuki Tadeusza Zaorskiego zostaje otwarta oficjalnie 01.09.1964 roku Pierwszym dyrektorem szkoły został Kazimierz Tauter. Naukę rozpoczęło w klasie akordeonu, fortepianu i instrumentów dętych 40 uczniów. Nadal działa Społeczne Ognisko Muzyczne. Początkowo PSM I st. Dzieliła pomieszczenia wspólnie z SOM w lokalu Szkoły Podstawowej nr.4 przy ul. Giełczyńskiej 3. Następnie zajęcia odbywały się w pomieszczeniach
Powiatowego Domu Kultury. W 1967 roku szkoła otrzymała własny lokal w starej Kamiennicy przy ul. Świerczewskiego 10. Odbywały się w niej zajęcia indywidualne. W drewnianym baraku po przeciwnej stronie ulicy było jedno duże pomieszczenie przeznaczone do zajęć z rytmiki i służące także jako aula koncertowa, oraz dwa mniejsze przeznaczone na zajęcia umuzykalniające. Nadal pomieszczenia dzielono ze Społecznym Ogniskiem Muzycznym.

W 1975 roku Łomża zostaje miastem wojewódzkim. Powstaje Łomżyńskie Towarzystwo Muzyczne, które będzie inicjatorem stworzenia Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej i Państwowej Szkoły Muzycznej II st. Urząd Wojewódzki podejmuje decyzję o przekazaniu dla PSM I st. budynku przy ul. Świerczewskiego 36. Są klasy do zajęć indywidualnych i teoretycznych oraz aula.
01 września 1978 roku powstała Państwowa Szkoła Muzyczna II stopnia. Inicjatorami powstania jej byli m.in. dyrektor PSM I st. Kazimierz Bylica oraz prezes Łomżyńskiego Towarzystwa Muzycznego i wicedyrektor Wydziału Kultury i Sztuki Henryk Gała. PSM I st. przekształcono w PSM I i II st. decyzją Ministra Kultury i Sztuki z dn. 07.06.1978r. W PSM II st. naukę rozpoczęło 27 uczniów w klasach fortepianu, akordeonu,skrzypiec, wiolonczeli, kontrabasu, trąbki, klarnetu i puzonu. Nauczycielami byli uprawnieni pedagodzy z PSM I st. oraz muzycy z Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej. Organizacyjnie i administracyjnie PSM II st. stanowiła i nadal stanowi jeden organizm z PSM I stopnia.

01.09.1980 r. otwarto filię PSM I st. z siedzibą w Zambrowie. Została ona stworzona na bazie istniejącego w Zambrowie Społecznego Ogniska Muzycznego. Jej pierwszym dyrektorem był Mieczysław Brysacz. W 1989 r. powstaje filia PSM I st. w Łomży z siedzibą w Kolnie. W tym samym roku filia zambrowska przekształca się w samodzielną Państwową Szkołę Muzyczną
I st. Również w 1989 roku dyrektorem PSM I i II st. w Łomży zostaje Zofia Jaśkowiec.

I tak w 2004 roku doczekaliśmy się zaszczytnego jubileuszu 40-lecia PSM I st. i 26-lecia PSM II st.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę