Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 03 marca 2021 napisz DONOS@

Pieniądze za „paliwo rolnicze” będą w styczniu

Główne zdjęcie
Fot. archiwum

W listopadzie gminy powinny wypłacić rolnikom zwrot akcyzy od zakupionego oleju napędowego w drugim i trzecim kwartale roku. Niestety okazuje się, że znaczna część gospodarzy na te pieniądze jeszcze poczeka. Rząd przelał na konta gmin znacznie mniej pieniędzy niż wynika ze złożonych przez rolników wniosków. Tylko w gminie Piątnica brakuje ponad 100 tys zł.

Rolnicy aby otrzymać zwrot opłaconej akcyzy od tzw. „paliwa rolniczego” we wrześniu w gminach musieli złożyć odpowiednie wnioski wraz z fakturami VAT lub ich kopiami. Zgodnie z przepisami prawa w listopadzie pieniądze powinny trafić na konta rolników, ale niestety nie trafiły do wszystkich.
- W gminie Piątnica rolnicy złożyli wnioski na łączną kwotę 247 tys zł, a od  wojewody dostaliśmy jedynie 137 tys zł – informuje Edward Łada, wójt Piątnicy. - Podjąłem decyzję że pieniądze otrzymają więc ci którzy składali wnioski jako pierwsi, a reszta musi poczekać.
Podobna sytuacja jest także we wszystkich innych gminach regionu  - twierdzi Tomasz Gietek prezes Podlaskiej Izby Rolniczej. Rolnicy, dla których pieniędzy teraz nie starczyło najprawdopodobniej otrzymają je dopiero w styczniu. Tak wynika z tłumaczeń urzędników, a pieniądze mają pochodzić już z budżetu państwa na 2010 rok.
- Zażądaliśmy oficjalnie, aby w takim razie płatności te były realizowane z odsetkami – mówi Gietek. - Byłoby to sprawiedliwe, bo jeśli obywatele nie wywiązują się terminowo ze swoich zobowiązań wobec państwa odsetki naliczane są automatycznie, a dopłaty do paliwa rolniczego to przecież ustawowy obowiązek państwa – tłumaczy szef Izby Rolniczej.     
Przypomnijmy rolnicy jako zwrot akcyzy powinni otrzymać po 85 groszy za litr zakupionego paliwa. Kwota zwrotów nie może jednak przekroczyć ustalonego limitu który wynosi 73,10 zł na 1 ha użytków rolnych.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę