Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 września 2023 napisz DONOS@

Coraz więcej chorych

Ponad 10-krotnie wzrosła liczba chorych na grypę. Od 1 do 27 listopada lekarze zgłosili prawie 11 000 przypadków lub podejrzeń zachorowań na grypę w województwie podlaskim. W całym październiku zgłoszeń było tylko 1 100. Do tego w tym roku dochodzą potwierdzone już przypadki zachorowań na tzw. świńską grypę. Wirusa A/H1N1 stwierdzono u 17 mieszkańców województwa. Ostatnie cztery przypadki potwierdziły wczorajsze wyniki. Wśród nich była ciężarna kobieta leczona na oddziale zakaźnym Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. W piątek po wyleczeniu wróciła do domu, tak jak i inny pacjent. Dwóch pozostałych, u których po weekendzie stwierdzono nową odmianę grypy, leczonych jest w szpitalach w Białymstoku i Suwałkach. - Ich stan lekarze oceniają jako dobry – informuje rzecznik WSSE w Białymstoku, Andrzej Jarosz.

Sanepid obserwuje większą zachorowalność na grypę we wszystkich częściach województwa podlaskiego. Ale – jak podkreśla rzecznik Stacji -  11 tysięcy zgłoszeń dotyczy też podejrzeń zachorowań na grypę.
- Wszystkich „podejrzanych” nie jesteśmy w stanie przecież przebadać - pobrać im wymazy z gardła czy nosa. Takie badania przechodzą tylko pacjenci w cięższym stanie - mówi Andrzej Jarosz.

Sanepid monitoruje też absencję dzieci na zajęciach. Gdy jest ona na poziomie powyżej 40% w przedszkolach i 20% w szkołach dyrekcja musi powiadomić o tym powiatową stację sanepidu.
- W szkołach widać lekką zwyżkę nieobecności (do poziomu odpowiednio 45 i 25%), ale nie ma na razie powodów do paniki – wyjaśnia Andrzej Jarosz, radząc aby do średnich i statystyk podchodzić spokojnie i z wielkim dystansem, a do pierwszych oznak choroby rozsądnie. - Warto dmuchać na zimne – nie puszczać przeziębionych dzieci do szkół i przedszkoli, szczepić się przeciwko grypie sezonowej – radzi Jarosz.
Rzecznik WSSE przypomina, że co 3-4 lata następuje drastyczny wzrost zachorowań na grypę. Takiego wzrostu możemy się spodziewać w tym roku. Podkreśla też, że mimo gwałtownego w listopadzie wzrosru zachorowalności nie można ulegać panice.
– Zachorowalność się zwiększyła, ale nie na tyle, aby paraliżować życie – podkreśla rzecznik białostockiego Sanepidu.

as

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę