Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 marca 2023 napisz DONOS@

Nasze „drogie” czerwoniaki

Główne zdjęcie
fot. archiwum

Nie nieco ponad 4 mln zł, jak chciało przedsiębiorstwo, ale o 100 tys zł. mniej czyli 3 mln 900 tys zł dostanie z kasy miasta w przyszłym roku Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji. Pieniądze to dotacja do tzw. wozokilometra. Dodajmy, że w tym roku z kasy miasta firma była wspierana kwotą rzędu 3 mln zł, a więc wzrost dotacji wynosi 30%.

Z przedstawionych radnym wyliczeń wynikała, w przyszłym roku wszystkie łomżyńskie „czerwoniaki” wożąc pasażerów przejadą po mieście 1 mln 415 tys kilometrów. Koszty tego przedsięwzięcia  firma oszacowała na ponad 6,8 mln zł, przy czym ze sprzedaży biletów do jej kasy ma trafić jedynie 2,8 mln zł. Pozostała kwota rzędu 4 mln zł to dziura, którą pokryje kasa miasta. Zgodnie z wczorajszą decyzją radnych miast od każdego przejechanego przez miejski autobus kilometra – czyli tzw. wozokilometra – dopłaci 2,76 zł. Początkowy wniosek zakładał, że dopłata ta wyniesie 2,83 zł, ale na wniosek Komisji Gospodarki Komunalnej radni „zaoszczędzili” 7 gr.
Oznacza to że codziennie – w świątek, piątek i niedzielę – z budżetu Łomży do MPK popłynie 10705 zł. (słownie: dziesięć  tysięcy siedemset pięć złotych).
Z wyliczeń MPK wynika, że przyjęta przez radnych stawka dofinansowania będzie pokrywała niemal połowę kosztów działalności przedsiębiorstwa obsługującego „czerwoniaki”.

Na pocieszenie możemy dodać, że zgodnie z planami – jeśli wszystko pójdzie dobrze i Urząd Marszałkowski w Białymstoku zgodzi się dofinansować z funduszy unijnych zakup autobusów - w połowie przyszłego roku na ulice Łomży wyjadą pierwsze z planowanych 22 nowych autobusów.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę