Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 01 kwietnia 2023 napisz DONOS@

Elektrownia jądrowa może powstać 50 km od Łomży?

Energia z elektrowni atomowej w Polsce ma popłynąć już w roku 2020. Wśród potencjalnie przygotowanych 9 lokalizacji pod budowę elektrowni atomowej jest także oddalona raptem o nieco ponad 50 km do Łomży Małkinia. Specjaliści podkreślają, że teraz trwa ich analiza pod względem środowiskowym i logistycznym, ale najbardziej naturalną lokalizacją pierwszej takiej elektrowni w Polsce jest Żarnowiec, w którym budowę elektrowni jądrowej prowadzono już w latach 80. XX wieku.

Na podstawie wieloletnich studiów lokalizacyjnych oraz badań i analiz prowadzonych lub koordynowanych przez BSiPE „Energoprojekt” Warszawa wybrano następujące lokalizacje dla elektrowni jądrowych w Polsce.

Żarnowiec – płn. część woj. pomorskiego, na płd.-wsch. brzegu Jeziora Żarnowieckiego, ok. 18 km od Wejherowa, 21 km od Pucka, 10 km od Bałtyku, 40 km od Gdyni i 60 km od Gdańska;

Warta-Klempicz – płn. część woj. wielkopolskiego na skraju Puszczy Noteckiej, pomiędzy Poznaniem a Piłą (ok. od tych miast);

Kopań – płn.-wsch. część woj. zachodnio-pomorskiego, pomiędzy jeziorami Kopań i Wicko, ok. 10 km od Darłowa;

Nowe Miasto – płn. część woj. mazowieckiego, ok. 22 km od Ciechanowa i Płońska;

Wyszków – płn.-wsch. część woj. mazowieckiego, ok. 10 km od Wyszkowa i Tłuszcza;

Chotcza – płd. część woj. mazowieckiego, ok. 25 km od Puław;

Gościeradów – płd.-zach. część woj. lubelskiego, ok. 20 km od Kraśnika i Sandomierza;

Małkinia – płn.-wsch. część woj. mazowieckiego, ok. 2 km od rzeki Bug i 10 km od Małkini.

Do powyższych ośmiu lokalizacji, wskazywanych jeszcze przed 1990 rokiem, eksperci dodają teraz  również Kozienice, gdzie działa druga co do wielkości elektrowni w Polsce.

Według rządowej polityki energetycznej w 2030 r. elektrownie jądrowe mają nam dostarczać ok. 15 proc. prądu.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę