Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

Komisarza w Łomży nie będzie

Główne zdjęcie
Wojewoda podlaski Maciej Żywno

Nie ma przesłanek do ustanowienia przez Prezesa Rady Ministrów zarządu komisarycznego w Łomży wynika z opinii przekazanej Wojewodzie Podlaskiemu przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji – informuje Jolanta Gadek rzecznik prasowy wojewody. Z opinii wynika także, że wojewoda nie może podejmować działań w stosunku do prezydenta, wobec którego prokuratura zastosowała środek zapobiegawczy w postaci zawieszenia w wykonywaniu obowiązków służbowych.

Po południu od Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego dotarła opinia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie sytuacji prawnej jak powstała w Łomży po zastosowaniu przez prokuraturę, wobec Jerzego Brzezińskiego, w związku z postawionymi mu zarzutami, zawieszenia w  wypełnianiu funkcji prezydenta miasta.
Jak  informuje Jolanta Gadek rzecznik prasowy wojewody w opinii tej MSWiA podaje, że nie ma przesłanek do ustanowienia przez Prezesa Rady Ministrów zarządu komisarycznego w Łomży.
- Zastosowanie wyżej wymienionej instytucji musi być bowiem skutkiem tego, iż organ samorządu nie wykonuje swoich statutowych zadań publicznych i nie ma szans na szybką poprawę tej sytuacji. W ocenie MSWiA nie ma bezpośredniej prawnej zależności między środkiem zapobiegawczym w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych a zawieszeniem organów gminy i ustanowieniem zarządu komisarycznego – dodaje Gadek.
W przesłanej opinii MSWiA potwierdziło stanowisko prawników Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, iż ustawa o samorządzie gminnym nie daje narzędzi Wojewodzie do podejmowania działań w stosunku do wójta (burmistrza, prezydenta), wobec którego prokuratura zastosowała środek zapobiegawczy w postaci zawieszenia w wykonywaniu obowiązków służbowych.
- Ten środek zastosowała prokuratura, więc ona zdecyduje o podejmowaniu związanych z nim ewentualnych czynnościach – napisała Jolanta Gadek w informacji przekazanej mediom. - Aktualnie prawnicy Wojewody Podlaskiego analizują regulacje wewnętrzne w samorządzie w Łomży. W kwietniu br. Prezydent Miasta Łomża zarządzeniem podzielił obowiązki pomiędzy siebie i swoich zastępców, upoważnił część pracowników do wydawania decyzji. Wydział Nadzoru i Kontroli PUW będzie monitorować sytuację, w celu oceny, czy organy gminy wykonują zadania publiczne przypisane ustawami – dodaje rzecznik prasowy wojewody.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę