Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 09 czerwca 2023 napisz DONOS@

Szkół nie trzeba zamykać... przynajmniej na razie

Tylko w kilkunastu przedszkolach i szkołach na terenie województwa podlaskiego nieznacznie przekroczone są wyznaczone pułapy zachorowalności na grypę i infekcje grypopodobne o których dyrektorzy placówek muszą informować sanepid. - Żadna szkoła z tego powodu nie została zamknięta – podkreśla Alicja Gabrylewska Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku. Jej zdaniem prowadzony monitoring i „wrzawa” wokół grypy spowodowały, że wzrosła świadomość społeczeństwa. - Uczniowie którzy mają objawy chorobowe albo są zatrzymywani przez rodziców w domach, a gdy trafiają do szkoły, to nauczyciele odsyłają ich do lekarzy. To bardzo pozytywne zjawisko, bo dzięki temu zmniejsza się zagrożenie epidemiologiczne – podkreśla Gabrylewska.

Wobec możliwości wystąpienia zwiększonej zachorowalności na grypę i infekcje grypopodobne Główny Inspektor Sanitarny prowadzi monitoring absencji dzieci i młodzieży uczęszczających do szkół i przedszkoli. W związku z tym Podlaski Kurator Oświaty zobowiązał dyrektorów tych placówek do cotygodniowego przekazywania informacji o frekwencji uczniów według stanu na godzinę 13.00 w czwartek. Raporty trzeba wysyłać do sanepidu, gdy absencja uczniów w szkołach przekracza 20%, w przedszkolach 40%. Wczorajsze informacje dotarły już do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Białymstoku. Jak podkreśla Alicja Gabrylewska Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku tylko w kilkunastu przedszkolach i szkołach na terenie województwa podlaskiego nieznacznie przekroczone są wyznaczone pułapy zachorowalności. Inspektor Gabrylewska dodaje w województwie podlaskim nie ma regionów w których obserwowano by większą zachorowalność. Przypomina też, że decyzje o ewentualnym zamknięciu szkoły czy przedszkola władni są podejmować dyrektorzy placówek jeśli obserwują gwałtowny wzrost liczby chorych dzieci. Na początku tygodnia decyzje takie podjęli, po naradzie z wójtem, dyrektorzy szkół w gminie Puńsk, ale jak podkreśla szefowa sanepidu było to raczej „dmuchanie na zimne” niż faktyczne zagrożenie wybuchem epidemii.
- Po 11 listopada wszystkie szkoły w tej gminie były normalnie otwarte i nie obserwujemy tam  wyższych niż w innych regionach wskaźników zachorowań – dodaje Gabrylewska.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę