Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 23 marca 2023 napisz DONOS@

Od naprotechnologii do poczęcia

Przez 15 lat pracował w pierwszej w Polsce klinice in vitro. Teraz mówi głośno: „Nigdy więcej nie wykonam programu in vitro”. Dr Tadeusz Wasilewski jest lekarzem, specjalistą ginekologiem-położnikiem, założycielem pierwszej w Polsce kliniki naprotechnologii, zajmującej się diagnostyką i leczeniem niepłodności wśród małżeństw. Od stycznia 2009 roku klinika działa w Białymstoku. Czym jest ta nowa dziedzina medycyny? Dr Wasilewski opowie w Łomży już w najbliższą sobotę 7 listopada. Patronem honorowym konferencji jest bp łomżyński Stanisław Stefanek. O naprotechnologii mówi: „to wiedza wymagająca dużo cierpliwości i serca”.

Pasterz łomżyński wskazuje, że dyskusja na temat choroby doskwierającej wielu małżeństwom – czyli niepłodności - jest wielopoziomowa i przy tym niezwykle delikatna.  - Dla mnie jako duszpasterza bardzo trudna, gdy rozmawiam z kimś kto mówi - mamy jedno dziecko - nie bardzo mam odwagę zapytać, dlaczego tylko jedno – mówi bp Stefanek. Podkreśla, że przyczyny niepłodności są wielorakie: od osobistej decyzji małżonków, stosujących wszelkie praktyki antykoncepcyjne,  przez zaniedbania, także nieświadome, wieku młodzieżowego, po przyczyny, które znają tylko małżonkowie. I na tym terenie funkcjonuje wiele inicjatyw. Najbardziej znaną jest adopcja, czyli przysposobienie cudzego dziecka do pełnych praw dziecka własnego. Druga, ostatnio bardzo nagłaśniana, to metoda pozaustrojowa, tzw. in vitro. - Dziecko z probówki, metoda ze względu na szacunek i do człowieka poczętego  i do życia, które przy okazji tej metody ginie, nie do przyjęcia; polega na sztucznym złączeniu komórek macierzystych w laboratorium i implantacji do ciała kobiety już zapłodnionego embrionu czyli człowieka, który został sztucznie stworzony na zewnątrz – wyjaśnia bp łomżyński. Kościół bardzo jasno i wyraźnie mówi tej metodzie „Nie”...

Walka z niepłodnością zgodna z naturą
Jest natomiast stosunkowo młody nurt w medycynie, który polega na bardzo wnikliwym zbadaniu przyczyn niepłodności i ustaleniu terapii. – Naprotechnologia, to naturalny proces w normalnym współżyciu małżeńskim, ale wsparty bardzo dokładnym rozeznaniem medycznym – wyjaśnia bp Stanisław Stefanek. Polega na połączeniu naturalnych metod planowania rodziny z nowoczesną mikrochirurgią. Pierwszą klinikę wykorzystującą metodę naprotechnologii w Białymstoku otworzył specjalista ginekolog-położnik, dr Tadeusz Wasilewski. -Przez 15 lat pracował w systemie in vitro, jednak rozeznał tę metodę jako  nieetyczną i nieuczciwą i sięgnął po wiedzę, którą na świecie skompletowali Amerykanie – wyjaśnia bp Stanisław Stefanek. Podkreśla, że wiedza ta wymaga dużo cierpliwości i serca „bo trzeba leczyć niepłodność, a nie zastępować  protezą, czyli metodą in vitro”.
Konferencja „Jak zaradzić niepłodności? Naprotechnologia” z udziałem dr Tadeusza Wasilewskiego odbędzie się  w sobotę, 7 listopada w godz. 10.00-14.00 w auli Szkół Katolickich przy ul. Sadowej w Łomży. Spotkanie rozpocznie wykład ks. dr Andrzeja Miałchowskiego pt: „Moralna ocena sztucznego zapłodnienia in vitro”. Ok. godz. 10.40 o medycznych i etycznych aspektach programu in vitro powie dr Tadeusz Wasilewski. Lekarz wyjaśni też czym jest niepłodność i przedstawi propozycje leczenia oferowane przez współczesną medycynę. W południe dr Wasilewski da świadectwo: „Nigdy więcej nie wykonam programu in vitro...”. Później opowie o samej naprotrechnologii. Konferencję zakończy  panel dyskusyjny.

as


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę