Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 maja 2023 napisz DONOS@

Przyroda opóźni budowę bulwarów?

Bulwary w Łomży będzie można budować dopiero od sierpnia – gdy zakończy się okres lęgowy ptaków - m.in. taki warunek przyszłym budowniczym łomżyńskich bulwarów postawił Regionalny Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku. Zgodnie z planami władz miasta w Łomży nad Narwią mają powstać ścieżki piesze i rowerowe, dwie przystanie wodne wraz z niewielkimi basenami portowymi, hotelem i infrastrukturą towarzyszącą, a na terenie przy plaży miejskiej nie tylko pawilon gastronomiczny, ale także zespół basenów otwartych i zespół boisk, wraz szatniami, natryskami oraz parkingami.

Choć budowę bulwarów w Łomży „na ostro” planuje się już od lat... a przynajmniej od czasu gdy urząd prezydenta miasta objął Jerzy Brzeziński  dotychczas jednak niewiele z tego wynikało... Prace ograniczały się do planów, ale być może to się zmieni. Prezydent Łomży wydał właśnie decyzję określającą środowiskowe uwarunkowania zgody na realizację przedsięwzięcia polegającego na budowie terenów sportowo – rekreacyjnych nad Narwią – czyli naszych bulwarów.   Mają one powstać na terenach położonych na lewym brzegu rzeki Narew, między ulicami: Gen. W. Sikorskiego i Zjazd w Łomży. To właśnie tu, na powierzchnia ok. 17,8 ha mają powstać te wszystkie cudeńka o których była mowa wyżej. Decyzja, w której znajduje się m.in. opis  planowanej inwestycji, określa co i jak ma robić przyszły wykonawca, aby cenne środowisko przyrodnicze na tym nie ucierpiało.  Teren ten bowiem leży na granicy obszarów Natura 2000, a część terenu przyległa do ul. Rybaki znajduje się w obrębie zabytkowego układu urbanistycznego miasta wpisanego do Rejestru zabytków.
Pierwszym warunkiem wykorzystywania terenu w fazie realizacji jest ten dotyczący terminu realizacji robót. „Planowane roboty należy prowadzić w porze dziennej w sposób minimalizujący uciążliwość dla środowiska i mieszkańców, po ustąpieniu wezbrań i zakończeniu okresu lęgowego ptaków, tj. poza okresem od 01 marca do 31 lipca”. Oznacza to, że faktyczne prace nad łomżyńskimi bulwarami będą mogły się zacząć dopiero 1 sierpnia, a nie jak wcześniej oczekiwano już wiosną.  Zapis w prezydenckiej decyzji jest zgodny z wymogami jakie postawił  Regionalny Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku, który postanowienie w tej sprawie wydał w ubiegłym tygodniu.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę