Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 lutego 2021 napisz DONOS@

Pamięć o zmarłych bez „efekciarstwa”

- Żeby „efekciarstwo” nie przyćmiło prawdziwego sensu dni 1 i 2 listopada – apeluje proboszcz parafii katedralnej, ks. kan. Marian Mieczkowski. - Na grobach zmarłych pojawia się morze kwiatów i zniczy. Ale prawdziwy sens świąt jest znacznie głębszy – podkreśla kapłan. 1 listopada przypominamy sobie o powołaniu do świętości, 2 listopada wspominamy wszystkich wiernych zmarłych. - Niestety, te wszystkie formy naszej pamięci niekoniecznie idą w parze z pogłębieniem wiary – przyznaje ks. Mieczkowski. Dla wielu od sensu dni Wszystkich Świętych i Zaduszek ważniejszy jest zewnętrzny efekt...

Proboszcz parafii katedralnej mówi, że obraz  cmentarzy „nie odzwierciedla obrazu naszej wiary w życie wieczne, w naszą łączność ze zmarłymi”. Podkreśla, że, zamiast tysięcy kwiatów  i zniczy, powinniśmy ofiarować zmarłym to, co najbardziej nas kosztuje.
- Obietnicę zmiany własnego postępowania, nawrócenia – wymienia ks. kan. Marian Mieczkowski. Tymczasem na cmentarzach rośnie liczba wystawnych nagrobków.
- To kamienne bunkry, które łatwiej jest wybudować niż zadbać o pomniki przeszłości – mówi proboszcz katedry.  I zadaje pytanie: „A może to tzw. efekciarstwo jest obrazem naszych czasów?”. Kapłan przypomina o głębszym sensie modlitwy i odwiedzania grobów bliskich zmarłych.  Tak jak dawne pokolenia, które były bardziej skromne w środki wyrazu, a wykazywały bardziej pogłębioną wiarę we wspólnotę, świętych obcowanie i obecność zmarłych w naszych życiu.
- Pamięć o zmarłych jest obowiązkiem każdego wierzącego, bo wspólnota martwych i żywych jest prawdziwą wspólnotą Kościoła - podkreśla ks. Marian Mieczkowski.

as


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę