Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 02 marca 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

UOKiK: Politechnika Białostocka naruszyła interesy studentów

Prawie ćwierć miliona złotych - taką karę nałożono na Politechnikę Białostocką. Uczelnia naruszyła interesy studentów - orzekł Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Kara nałożona jest między innymi za stosowanie niedozwolonych klauzul w umowach ze studentami. Władze uczelni zamierzają się od tej decyzji odwołać.

Jak wyjaśnia Ewa Wiszniewska - dyrektor lubelskiej delegatury UOKiK - w umowach znajdowały się zbyt ogólne zapisy dotyczące możliwości podnoszenia czesnego. Uczelnia mogła to zrobić powołując się na wzrost kosztów studiów, nie sprecyzowano jednak w jakich okolicznościach może dojść do podwyższenia opłaty. Ponadto urząd uznał, że wyłączne prawo rektora do zmiany harmonogramu zajęć rażąco narusza interesy studentów.

Rektor Politechniki Białostockiej profesor Tadeusz Citko tłumaczy, że nieprawidłowości dotyczą jego poprzednika, a po kontroli UOKiK-u wszelkie nieprawidłowości zostały usunięte. Niedopuszczalne zapisy w umowach zostały zmienione, a studenci, którzy je popisali otrzymali aneksy do zawartych umów. Podobnie sukcesywnie zmieniany jest regulamin studiów, tak by nie naruszał prawa. Dlatego zapowiada odwołanie się od decyzji urzędu.

Nieco inaczej na sprawę wprowadzenia zaleceń pokontrolnych patrzy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jak mówi Ewa Wiszniowska z lubelskiej delegatury - do tej pory uczelnia jedynie poinformowała o zamiarze wprowadzenia zmian, dodatkowo niektóre z nich mają obowiązywać dopiero od przyszłego roku akademickiego - a to zdaniem urzędu nadal jest niedopuszczalne.

Decyzja UOKik jest nieprawomocna. Politechnika Białostocka jest największą państwową uczelnią techniczną na Podlasiu. Kształci około 13 tys. studentów.

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę