Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 20 czerwca 2025 napisz DONOS@

Był wierny Bogu i Ojczyźnie...

- Na naszych oczach odchodzi historia, bo sto cztery lata życia to kawał historii tego środowiska żołnierskiego i kawał historii Polski – powiedział ks. Dariusz Nagórski, który odprawił mszę św. pogrzebową w intencji śp. por. Stanisława Dardzińskiego (1905-2009) w kaplicy Epitafium w Łomży. - Pan porucznik chętnie opowiadał o tamtych koszmarnych czasach, zwłaszcza o drugiej wojnie światowej. Dzielił się z młodszymi doświadczeniem i przesłaniem przestrogi, aby ów straszny czas nie powtórzył się nigdy więcej...

Na starym łomżyńskim cmentarzu przed godziną 15 w słoneczną sobotę, 9 października A.D. 2009 pożegnaliśmy najstarszego żołnierza 33 Pułku Piechoty por. Stanisława Dardzińskiego. W tragicznym wrześniu 1939 r. wówczas 34-letni saper walczył na fortach w Piątnicy i w ostatniej bitwie obrońców Łomży i Ziemi Łomżyńskiej pod Łętownicą i Andrzejewem, gdzie został wzięty do  niewoli niemieckiej, z której wrócił do rodzinnych Kupisk dopiero po sześciu latach.
- Życzyłem Stanisławowi na setne urodziny, żeby dożył i 200 lat – wspominał nad grobem starszego o dekadę kolegi por. Franciszek Wesołowski (lat 94), który w bohaterskiej kampanii wrześniowej walczył pod Włoszczową jako żołnierz 76 Pułku Piechoty z Grodna. - I w pewnym sensie te moje życzenia się spełniły, bo w dobrej formie wszedł w drugą setkę życia...
Razem z nim nad trumną por. Stanisława Dardzińskiego salutowali młodsi koledzy porucznicy z pocztu sztandarowego Związku Kombatantów Rzeczpospolitej i Byłych Więźniów Politycznych: Szczepan Bukowski, Józef Łojewski i Kazimierz Kuczyński. Asystę honorową przy grobie obrońcy Ojczyzny zaciągnęli czterej szeregowcy z I Łomżyńskiego Batalionu Remontowego, w imieniu którego hołd i  kwiaty złożyli: por. Julian Wrzaszcz, st. sierżant sztabowy Andrzej Soszyński i mł. chorąży szt. Waldemar Daniłowski.   
W imieniu rodziny za udział w ostatnim etapie ziemskiego wędrowania por. Stanisława  Dardzińskiego podziękowała Ewa Duda, wnuczka jego starszego brata Konstantego. Podziękowała, między innymi, władzom Łomży, które reprezentował przewodniczący Rady Miejskiej Wiesław T. Grzymała, wójtowi gm. Łomża Jackowi Nowakowskiemu i wójtowi gm. Andrzejewo oraz pracownikom urzędów tych gmin, Związkowi Kombatantów Rzeczpospolitej i Byłych Więźniów Politycznych oraz ks. Dariuszowi Nagórskiemu, proboszczowi z parafii w Kupiskach, gdzie mieszkał od urodzenia do śmierci zmarły weteran. Szczególne słowa wdzięczności padły pod adresem sąsiadki porucznika Janiny Babowicz i jej rodziny, która przez ostatnie 15 lat służyła staruszkowi opieką i radą.
Por. Stanisław Dardziński poczuł się słabo w miniony poniedziałek ok. godz. 15. W Szpitalu Wojewódzkim w Łomży zmarł nad ranem 8 października A.D. 2009 nie odzyskawszy przytomności. Spoczął w grobie rodzinnym obok żony Heleny, z którą przeżył 65 lat, i teściów Anny i Józefa Dziedzickich.
Cześć Jego pamięci...

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę