Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 21 września 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi ze strony: www.radio.bialystok.pl

Wystawa w Przytułach na temat walki UB z podziemiem niepodległościowym

"Urząd Bezpieczeństwa w walce podziemiem niepodległościowym i opozycją w woj. białostockim, w tym na Ziemi Łomżyńskiej" - wystawę pod takim tytułem otworzył dziś białostocki oddział Instytutu Pamięci Narodowej w gimnazjum w Przytułach. Wydarzenia z tamtego okresu przypomniał autor ekspozycji Marcin Markiewicz. Natomiast dr Krzyszstof Sychowicz zaprezentował życie i działalność jednej z najbardziej zasłużonych postaci w walce z antykomunistycznym podziemiem także w Polsce - mjr. Jana Tabortowskiego "Bruzdy". Zasłużył się on nie tylko w latach powojennych, będąc jednym z najdłużej walczących żołnierzy AK, ale także podczas wojny m.in. w trakcie akcji "Burza" na Ziemi Łomżyńskiej.


Po wkroczeniu wojsk sowieckich Bruzda i jego żołnierze zostali rozbrojeni i internowani. Dowódcy jednak udało sie uciec z niewoli, po czym ujawnił się 1947 roku, by w trzy lata później znowu zejść do podziemia. Zginął w sierpniu 1954 roku podczas rozbrajania posterunku milicji obywatelskiej w Przytułach. Zwłoki zabrali funkcjonariusze UB. Nie wiadomo gdzie Jan Tabortowski został pochowany. Wystawę zwiedzać będzie można do końca października.
230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę