Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 września 2023 napisz DONOS@

Sprawni na ziemi, w wodzie i w powietrzu

- Chcę się sprawdzić w trudnych polowych warunkach – mówi Dorota Grabny z Zespołu Szkół Zawodowych w Mińsku Mazowieckim, która po raz pierwszy w życiu wystartowała w 28. Manewrach Techniczno-Obronnych, rozpoczętych w piątek przed południem 25 września w Piątnicy k. Łomży. - Zobaczę, jak się żyje trzy dni bez łazienki i bez miękkiego łóżka pod namiotem z chrapiącymi kolegami.

17-latka przyjechała z opiekunami, którymi są 21-letni student Patryk Wawryszuk i nauczyciel przysposobienia obronnego Tomasz Golubski. Takich jak oni śmiałków z całej Polski, którzy mają wykazać się samowystarczalnością pod każdym względem, zjawiło się na apelu w carskim Forcie III około 50. W manewrach uczestniczą drużyny harcerzy, survivalowców i militarystów, m.in., trzy z Białegostoku i po jednej z Grajewa, Jarosławia i Warszawy. Być może, dojadą z Olsztyna, Łodzi, Supraśla i Wołomina. Odprawę poprowadził hm Mirosław Walczyk z Łomży, komendant zawodów sprawnościowych, które zorganizował 62. Harcerski Klub Pol-Survival i firma ATM we współpracy z Hufcem Łomża i Garnizonem Łomża.
- Pierwszego dnia na Forcie III odbędą się cztery konkurencje: zjazd tyrolski w uprzęży alpinistycznej na ponad 50-metrowej linie, łączenie kablem dwóch odległych telefonów polowych, sprawdzian w kombinezonie i masce przeciwgazowej w punkcie chemicznym oraz strzelanie z kbks-u – informuje Rafał Grzelczak z firmy ATM, która współorganizuje manewry od 2003 r. - Natomiast w Forcie II każda drużyna wciągnie na wzgórze wielką oponę ciężarową, ustawi w piramidę sześć obciążonych beczek, przy rozbitym bunkrze wniesie ważącą ok. 70 kg skrzynię i pokona ciemny podziemny tunel, oświetlając sobie drogę latarką.
Wszystkie zadania punktowane są ze względu na poprawność i czas. W strzelaniu z kbks, którego sędzią był Dariusz Raciborski z Łomży, najlepszy okazał się Rafał Kaliski z ZSZ w Mińsku Mazowieckim. Po południu drużyny odjechały autokarem do Ośrodka Caritas w Balikach k. Nowogrodu. Na miejscu czeka je nie tylko rozstawienie i urządzenie 10-osobowych namiotów.
- Jednak po zmaganiach i ciężkim pierwszym dniu uczestnicy manewrów się nie wyśpią – zapewnia Rafał Grzelczak. - Czeka ich kilkugodzinna nocna gra terenowa i bieg patrolowy na dystansie kilkunastu kilometrów z punktami kontrolnymi.   
Podczas 28. Manewrów Techniczno-Obronnych zostanie przeprowadzona większość konkurencji sprawnościowych z tej dziedziny, w tym również  przeprawy wodne i linowe oraz wielobój ratowniczo-medyczny. Zwycięzców, na których czekają nagrody, poznamy dopiero w niedzielę.

Mirosław R. Derewońko

230804070022.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę