Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 lutego 2021 napisz DONOS@
wiadomość na podstawie: www.biebrza.org.pl

Ratrak na bagnach biebrzańskich

Główne zdjęcie
fot. www.biebrza.org.pl

Ratraki, czyli maszyny z szerokimi gąsienicami, służące do przygotowywania tras narciarskich, doskonale radzą sobie także na biebrzańskich bagnach. Kilka specjalnie przerobionych – z doczepionymi urządzeniami tnącymi - ratraków od kilku tygodni kosi turzycowiska na Bagnie Ławki w Biebrzańskim Parku Narodowym. Jedna maszyna w ciągu jednego dnia może wykosić nawet do 10 hektarów bagiennych łąk.

Ratraki ze względu na szerokie gąsienice nie zapadają się w bagnie, a przy tym są stosunkowo szybkie, co nie pozostaje bez znaczenia. Tylko na Bagnie Ławki do wykoszenia jest około 3 tys. ha podmokłych, biebrzańskich łąk, które w wielu wypadkach nie były użytkowane przez dziesiątki lat i są czasami mocno zakrzaczone.
Naukowcom, którzy nad Biebrzę sprowadzili ratraki, przyświeca przede wszystkim jeden cel -  powstrzymanie procesów zarastania otwartych ekosystemów bagiennych, czyli używając naukowej terminologii - sukcesji wtórnej, a co się z tym wiąże ochrona wielu cennych gatunków roślin i zwierząt, które tylko tutaj przetrwały lub mają na otwartych bagiennych turzycowiskach najliczniejsze populacje w Europie. Takim sztandarowym gatunkiem jest wodniczka. Niestety nieskoszone, bagienne, biebrzańskie łąki zarastają młodymi drzewkami brzozy, olszy i kilku gatunków wierzb, co sprawia, że zmienia się nie tylko krajobraz...
Dodać wypada, że efekty działalności ratraków i wpływu koszenia na przyrodę pozostają pod ciągłą kontrolą zespołu przyrodników z Biebrzańskiego Parku Narodowego.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę