Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 20 marca 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radio.bialystok.pl

Łomża: Tablica poświęcona tym, którzy trafili na Sybir

Sybirakom Kraski i Konarzyc, ofiarom deportacji w latach 1940- 1941 poświęcono tablicę, która odsłonięta została dziś (20.09) w łomżyńskim kościele Matki Bożej Częstochowskiej. Miejsce wybrano nieprzypadkowo, bo właśnie w sąsiedztwie dzisiejszej świątyni mieścił się wówczas punkt ewidencyjny, gdzie musieli meldować się mieszkańcy podłomżyńskich miejscowości, wywożeni w głąb Związku Sowieckiego. Wrócił co trzeci deportowany, chociaż niektórym, jak wspominający te wydarzenia Leon Wagner, powrót zajął ponad 6 lat.

Inni zesłańcy Polski już nie ujrzeli, ale teraz starają się nadrobić to ich potomkowie. Halina i Franciszek Sławieccy urodzili się w Kazachstanie, ale wychowani w duchu patriotyzmu, wypełnili marzenie rodziców i wrócili do kraju przodków w 2006 roku, aby osiąść w podłomżyńskim Podgórzu. Dziś oboje odznaczeni zostali Krzyżem Zesłańca Sybiru.

Natomiast w Ciechanowcu, po mszy o 10.00, Sybiracy i ich rodziny spotkali się w dworku myśliwskim w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka. 20-lecie działalności koła terenowego Związku Sybiraków w tym mieście uczci otwarcie wystawy czasowej "Mieszkańcy Ciechanowca i okolic na nieludzkiej ziemi".

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę