Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 marca 2023 napisz DONOS@

Coraz więcej pijących kobiet

Drastycznie wzrosła liczba kobiet mających problemy z alkoholem. Liczba pacjentek podlaskich poradni, ośrodków i oddziałów zajmujących się pomocą uzależnionym wzrosła o ponad 100 proc. O ile w 2003 roku do placówek zgłosiło się 655 kobiet, to w roku 2008 liczba pań zwiększyła się ponad dwukrotnie – do 1364. - Tendencja wzrostowa widoczna jest w skali województwa podlaskiego, w Łomży jest nieco spokojniej – mówi dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży, Paweł Kołakowski. Jednak wynika to z faktu, że w ostatnich latach w regionie ruszyły 2 kolejne poradnie dla uzależnionych – w Zambrowie Kolnie – i to one zmniejszyły ruch w łomżyńskim ośrodku.

Nie ulega wątpliwości – kobiety piją więcej. Coraz częściej mają też problemy z alkoholem.
- Łatwiej się uzależniają, bo są delikatniejsze – mówi Paweł Kołakowski. Liczba uzależnionych przedstawicielek płci pięknej rośnie w zastraszającym tempie. - Jeszcze kilka lat temu pacjentek   poddających się leczeniu było kilka proc. w populacji uzależnionych, teraz stanowią one ok. 30 proc. – mówi dyrektor WOPiT w Łomży. Kobiety uzależniają się od napojów wysokoprocentowych, ale także od środków uspokajających i przeciwbólowych. Jednak to alkohol stanowi główne źródło problemu. - Piją coraz młodsze kobiety, nawet dziewczęta; nie ma żadnych hamulców środowiskowych, mogą pić nawet na ulicy – przyznaje Paweł Kołakowski. A alkohol działający  na młody, dojrzewający organizm powoduje szybkie uzależnienie. Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży alarmuje: „spożywanie alkoholu czy używanie innych środków jest bardzo niebezpieczne, zagraża zdrowiu naszej populacji, naszego społeczeństwa”. Najbardziej niebezpieczne dla kolejnych
pokoleń jest spożywanie alkoholu przez przyszłe matki. Najnowsze wyniki badania w tym zakresie Paweł Kołakowski uzyskał na międzynarodowym sympozjum w Poznaniu. Doniesienia są zatrważające. Zespół specjalistów pod kierunkiem prof. Andrzeja Urbanika z Krakowie prowadzi badania nad młodzieżą, która w okresie prenatalnym była wystawiona na ekspozycję alkoholu. Nie brano pod uwagę młodych z widocznymi objawami FAS, ale dzieci, których matki piły nawet w niewielkich ilościach. - Szczegółowe badania wykazały trwałe zmiany w mózgach tych dzieci – mówi Kołakowski. Zespół ekspertów postawił hipotezę, że ok. 30 proc. społeczeństwa jest  przed pojawieniem się na świecie wystawionych na działanie alkoholu. - Mam gorący apel zwłaszcza do przyszłych rodziców, aby co najmniej na kilka miesięcy przed planowanym poczęciem dziecka powstrzymywali się od picia – podkreśla dyrektor łomżyńskiego ośrodka uzależnień.

W województwie podlaskim działa ok. 25 placówek pomagającym uzależnionym – to poradnie uzależnień w większości miast powiatowych, oddziały dzienne w Białymstoku, Bielsku Podlaskim,  Suwałkach i Łomży oraz całodobowe w Łomży, Choroszczy i Suwałkach.

Łomżyński WOPiTU oferuje 20 miejsc dla poddających się terapii, w tym 4 dla kobiet. Panie przyjmowane są poza kolejnością, jeżeli zgłosi się ich więcej, ośrodek uruchamia dodatkową salę. Maksymalnie w placówce może leczyć się na miejscu 8 kobiet.

as

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę