Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 20 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Czas dziękczynienia...

Główne zdjęcie
fot. PODR Szepietowo

Wieńce ze Zbójnej wśród wieńców tradycyjnych i Szczepankowa, Śniadowa i podgrajewskiego Popowa wśród współczesnych znalazły się wśród laureatów konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Konkurs zorganizowano przy okazji diecezjalnych i wojewódzkich uroczystości dziękczynienia Bogu za tegoroczne plony, które w niedzielę odbyły się w Wysokiem Mazowieckiem.

fot. PODR Szepietowo
fot. PODR Szepietowo

Dożynki, którym w tym roku, z racji tysiąclecia śmierci, patronował św. Brunon z Kwerfurtu rozpoczęły się tradycyjnie Mszą świętą, której w kościele pw.  św. Jana Chrzciciela w Wysokiem Mazowieckiem przewodniczył biskup łomżyński Stanisław Stefanek.
- Wasz udział w modlitwie dziękczynnej za płody ziemi to dowód żywej wiary - mówił hierarcha do licznie zebranych w świątyni wiernych.
Do Wysokiego Mazowieckiego z wieńcami dożynkowymi przejechali nie tylko przedstawiciele większości parafii diecezji, a także liczni reprezentanci samorządów z całego województwa podlaskiego.
Po Mszy uczestnicy dożynek w barwnym korowodzie ulicami miasta przeszli na stadion, gdzie rozpoczęła się dalsza część obchodów Święta Dziękczynienia. Po oficjalnym powitaniu przybyłych gości przez Jarosława Dworzańskiego, marszałka województwa podlaskiego, nastąpiło uroczyste błogosławieństwie i tradycyjny obrzęd dzielenia się chlebem. 
W tym roku starostami dożynek byli Teresa i Zbigniew Samulscy z gminy Szepietowo oraz Irena i Zenobiusz Gulowie z gminy Boćki.
- Ziemia, na której żyjemy nie jest dla nas tylko rolą uprawną, jest czymś więcej- to ojcowizna, rodzicielka, nasz świat, nasza mała ojczyzna - mówiła Teresa Samulska witając zebranych na stadionie w Wysokiem Mazowieckiem.

Dożynkom towarzyszył kiermasz produktów regionalnych i rękodzieła artystycznego. Wyróżniało się także stoisko przygotowane przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, którego centralną część stanowiły dwie duże kolorowe, słomiane postacie, z którymi każdy chciał zrobić pamiątkowe zdjęcie. Prezentowano także wielobarwne eksponaty różnych gatunków warzyw i owoców, bogatą kolekcję odmian zbóż jarych i ozimych oraz ziemniaków jadalnych i przemysłowych. Można było również obejrzeć produkty ekologiczne z gospodarstw współpracujących z PODR oraz rośliny energetyczne, a zatrudnieni w ośrodku doradcy służyli fachową pomoc w zakresie technologii upraw, ogrodnictwa, programów rolnośrodowiskowych oraz rolnictwa ekologicznego.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę