Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 marca 2023 napisz DONOS@

Szczepienie lisów. Nie dotykaj przynęty, a psy i koty trzymaj w zamknięciu lub na uwięzi

Przez cały weekend w województwie podlaskim były prowadzone zrzuty z samolotów przynęty ze szczepionką do zwalczania wścieklizny u lisów. Szczepionka jest nieszkodliwa dla zwierząt domowych i innych zwierząt wolno żyjących, ale nie powinni dotykać jej ludzie. Dodatkowo przez trzy tygodnie należy trzymać psy na uwięzi, a koty w zamknięciu – ostrzega Krzysztof Pilawa Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

Przynęty ze szczepionka dla lisów kształt stożkowych krążków, koloru brunatnego, o średnicy ok. 4 cm. Wewnątrz jej jest zatopiony plastikowy pojemnik z płynną szczepionką. Zrzuty prowadzone od piątku do dziś obejmują, kompleksy leśne, pola, łąki itp, z pominięciem obszarów zabudowanych, rzek i zbiorników wodnych.
Jak zapewnia Krzysztof Pilawa, Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, szczepionka jest nieszkodliwa dla zwierząt domowych i innych zwierząt wolno żyjących, ale przez okres 3 tygodni należy trzymać psy na uwięzi, a koty w zamknięciu. Zrzucana z samolotów przynęta nie powinna być też dotykana przez ludzi.
- Przynęty, które były dotykane przez ludzi są omijane przez lisy – informuje Pilawa.
Dla człowieka o wiele niebezpieczniejszy może być jednak kontakt ze znajdująca się wewnątrz właściwą szczepionką.
- W przypadku dostania się szczepionki na błony śluzowe człowieka względnie na uszkodzony naskórek - należy miejsca te gruntownie przemyć wodą z mydłem, a następnie zgłosić się do lekarza – ostrzega szef wojewódzkich struktur weterynarii.

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę