Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 lutego 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z: www.radio.bialystok.pl

Sąd administracyjny w Białymstoku przyznał rację Wojnarowskim

Białostocki sąd przyznał rację małżeństwu Wojnarowskich z Łomży. Uznał, że rodziny, w których jest więcej niż jedno niepełnosprawne dziecko są w trudniejszej sytuacji materialnej. Dlatego też zwróci się do Trybunału Konstytucyjnego z pytaniem, czy ustawa o świadczeniach rodzinnych jest zgodna z konstytucją. Przewiduje ona, że zasiłek rodzinny przyznawany jest tylko wtedy, gdy dochód w rodzinie nie przekracza 583 zł na osobę - niezależnie od tego ile chorych osób jest w rodzinie. Wojnarowscy mają dwoje niepełnosprawnych dzieci i uważają, że ten zapis jest krzywdzący.

Ich wątpliwości podzielił dziś Wojewódzki Sąd Administracyjny. Jak mówiła sędzia Danuta Tryniszewska-Bytys ustawodawca podzielił rodziny na takie w których są i w których nie ma dzieci niepełnosprawnych. W obu przypadkach kryterium dochodu decydujące o przyznaniu zasiłku jest inne. Nie wziął jednak pod uwagę problemu rodzin, gdzie jest więcej niż jedno dziecko niepełnosprawne. "Sytuacja materialna takich rodzin jest bezsprzecznie gorsza" - podkreślała sędzia.

Dzieci Wojnarowskich cierpią na rzadką chorobę genetyczną, która nie pozwala im prawidłowo się rozwijać. Już wcześniej małżonkowie wygrali sądową batalię o odszkodowanie z łomżyńskiego szpitala za odmowę badań prenatalnych. Kobieta chciała zrobić takie badania, kiedy zaszła w ciążę z drugim dzieckiem, a pierwsze było chore. Małżonkowie rozważali aborcję. Szpital odmówił jednak wykonania takich badań.

200829104429.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę