poniedziałek, 19 listopada 2018 napisz DONOS@

Łomża od Hiszpanii aż po Chiny

Wyjątkowo smakowicie zapowiada się nowy sezon artystyczny Teatru Lalki i Aktora w Łomży. Czekają nas trzy premiery: „Bajka o szczęściu”, „Kopciuszek” i „Ecos” natomiast ambitny zespół TLiA - współpraca z Teatrem Tyl-Tyl w Madrycie i spektakle na Półwyspie Iberyjskim oraz – być może – nawet festiwal teatralny w Szanghaju.

Po wakacjach łomżyńscy aktorzy wrócili do pracy w odnowionej siedzibie przy pl. Niepodległości. Dzięki pieniądzom z grantu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeprowadzono remonty wewnątrz i na zewnątrz budynku. Odnowiono elewację i cokół i położono kamienne płytki przed głównym wejściem i na podjeździe dla niepełnosprawnych. Wyremontowano wszystkie schody, kawiarnię i siedziska w sali teatralnej. Prace kosztowały 80 tys. zł.
- Miniony sezon był bogaty nie tylko w remonty, ale i w wydarzenia, wyjazdy zagraniczne i nagrody dla naszego teatru – ocenia dyrektor TLiA Jarosław Antoniuk. - To jeden z ciekawszych artystycznie okresów naszej historii.
Łomżyńskich artystów, grających podobającego się również za granicą „Czerwonego Kapturka”, gościły w tym roku na festiwalach i przeglądach sceny w Nordheim (Niemcy) i na Bałkanach: Kragujevac (Serbia), Sarajewo (Bośnia i Hercegowina), Kotor (Czarnogóra) i Ljubljana (Słowenia). Poznali to atrakcyjne wizualnie i ciekawe przedstawienie także widzowie Teatru Narodowego w Warszawie, Olsztyńskiego Teatru Lalek i Teatru Rabcio w Rabce. Cieszący się zasłużenie uznaniem spektakl zdobył na festiwalu w Sarajewie aż trzy nagrody: Grand Prix, reżyserską dla Jarosława Antoniuka i aktorską dla Elizy Mieleszkiewicz.
Jednak po wakacjach grany będzie w Łomży i w regionie nie tylko „Czerwony Kapturek”, lecz również: „Balladyna”, „Szczęśliwy książę”, „Tygrys Pietrek” i „Opowieści z tysiąca i jednej nocy”.
Przebogaty repertuar wzbogaci się w tym sezonie o trzy sztuki. Właśnie trwają próby do najnowszej, już 52. w historii naszego teatru premiery. Tym razem będzie to utrzymana w pogodnej konwencji „Bajka o szczęściu”, którą napisała Izabela Degórska. Reżyserii podjął się współpracujący z łomżyńską sceną po raz pierwszy Janusz Ryl-Krystianowski, dyrektor Teatru Animacji w Poznaniu. Do spektaklu scenografię zaprojektował Jacek Zagajewski, a muzykę skomponował Bogdan Łuczak. Premiera odbędzie się w niedzielę, 20 września: o godz. 11 na pokazie otwartym, o godz. 16 na zaproszenia.
Drugą premierą sezonu będzie po raz pierwszy w Łomży wystawiany “Kopciuszek” w reż. Jarosława Antoniuka. Scenografię zaprojektuje znana z oryginalnych pomysłów Eva Farkasova, która z niewymuszonym polotem stworzyła też dekoracje, stroje i rekwizyty do nagradzanego “Czerwonego Kapturka”, zaś muzykę...
- Nad kompozytorem do tego spektaklu jeszcze się waham – przyznaje reżyser. - Może nawet rozpiszemy konkurs, bo zależy mi, aby muzyka była przebojowa, wpadała w ucho i zapadała w pamięci. Chciałbym, żeby powstał spektakl, mogący konkurować na poważnych festiwalach tak jak to świetnie robi już “Czerwony Kapturek”.
Przed wakacjami gościem będzie Danielo Lovecchio, hiszpański reżyser z Teatru Tyl-Tyl w Madrycie, przygotowujący trzecią premierę TLiA. “Ecos” to reminiscencje na tematy z tekstów, które napisał wielki poeta Garcia Lorca. Z kolei we wrześniu Jarosław Antoniuk zrealizuje hiszpańską wersję “Czerwonego Kapturka” w Madrycie, zaś niezależnie nasi aktorzy wystawią spektakl na Półwyspie Iberyjskim. Oprócz tego,  wcześniej pełną parą będzie szykować się  23. Międzynarodowy Festiwal Teatralny WALIZKA, planowany w dniach 8 – 11 czerwca 2010 r.
Nowym nabytkiem łomżyńskiej sceny jest Marcin Dąbrowski (lat 29), który pracował wcześniej w teatrach Pleciuga ze Szczecina i Banialuka z Bielska-Białej. Do Łomży aktor przeszedł z teatru Rabcio z Rabki. Czy i jak się sprawdzi i odnajdzie w ustabilizowanym od lat zespole – czas pokaże.
W ten sposób obsadę teatru tworzy obecnie 25 ludzi, w tym ośmioro aktorów, dyrektor i reżyser w jednej osobie, scenograf i kompozytor.
Łomżyński teatr dał w ubiegłym sezonie 279 przedstawień, które przyciągnęły aż 30 560 widzów. Ilu widzom spektakle wkrótce przypadną do gustu, przekonamy się niebawem.

Mirosław R. Derewońko

181019011825.gif

 
Zobacz także
181116110919.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę