Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 17 czerwca 2021 napisz DONOS@

Pamięci prawdziwych bohaterów...

„Jest tylko jedna rzecz w życiu ludzi, narodów i państw, która jest bezcenna: tą rzeczą jest honor” te słowa Józef Beck, Ministra Spraw Zagranicznych Polski w 1939 roku, stały się swoistym mottem wypowiedzi prezydenta Łomży, Jerzego Brzezińskiego, podczas miejskich uroczystości upamiętniających 70. rocznicę napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę i wybuchu II wojny światowej. Uroczystości, z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego i pocztów sztandarowych odbyły się w „Dolinie Pamięci Narodowej” przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Tu też odbył się Apel Poległych, który zakończyła salwa honorowa.

Uroczystości poprzedziła Msza święta w intencji Ojczyzny, odprawiona w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, której przewodniczył biskup łomżyński Stanisław Stefanek. Po niej w znajdującej się tuż obok Łomżyńskiej Dolinie Pamięci Narodowej, gdzie m.in. zgromadzono szczątki żołnierzy poległych w obronie Ojczyzny w kampanii wrześniowej 1939 roku, odbył się Apel Poległych. W krótkich przemówieniach do zebranych prezydent Łomży, ale także wicewojewoda Wojciech Dzierzgowski, poseł Lech Kołakowski i członek zarządu województwa Jacek Piorunek podkreślali znaczenie wydarzeń sprzed 70. lat i wagę naszej, o tym pamięci.
- Rosja słowami czołowych polityków promuje orwellowską zasadę: „Kto kontroluje przeszłość, kontroluje przyszłość. Kto kontroluje teraźniejszość, kontroluje przeszłość” - mówił Jerzy Brzeziński, prezydent Łomży, odnosząc się do wypowiedzi przedstawicieli władz Rosji, zrzucających odpowiedzialność za wybuch wojny na Polskę. - Polacy nigdy nie postawili znaku równości między ofiarami i oprawcami – podkreślał prezydent.
Prezydent, jak i pozostali mówcy dziękowali kombatantom i tym setką tysięcy żołnierzom - bohaterów, którzy w obronie Ojczyzny oddali swe życie.
-  W 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje hołd jej ofiarom i bohaterom. Żołnierzom, którzy walczyli, ginęli, byli mordowani na wschodzie i zachodzie, ludności cywilnej; wszystkim tym, którzy polegli i walczyli w imię wolności Ojczyzny i współobywateli, w tym także prawie czterystu posłom i senatorom II Rzeczypospolitej, którzy stracili życie w latach 1939-1945 – czytał specjalną uchwałę Sejmu, w 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej, poseł Lech Kołakowski.
Jacek Piorunek podkreślał, że Polskę i Ziemię Łomżyńską w czasach II wojny światowej niszczyli zarówno okupanci niemieccy jak i radzieccy.
- Bandyckie działania obu okupantów były powodem powstania zbrojnego podziemia – mówił Piorunek, dziękując obecnym na uroczystościach kombatantom - zarówno z Armii Krajowej jak i Narodowych Sił Zbrojnych - i wspominając tysiące partyzantów, którzy w imię wolności oddawali życie.
Natomiast, wicewojewoda podlaski Wojciech Dzierzgowski, podkreślając znaczenia pamięci i  prawdy historycznej  wzywał aby „mądrze i odpowiedzialnie, korzystając z wolności którą dziś mamy, budować silną Polskę”.  

Miejskie uroczystości związane z 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej zakończyły się złożeniem kwiatów przed tablicami upamiętniającymi żołnierzy, którzy w obronie Ojczyzny oddali swe życie.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę