Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

„Pozyskać pieniądze, na możliwości które widzimy”

Główne zdjęcie
Prof. Kazimierz Pieńkowski

„Nie chcemy degradować środowiska, ale dawać ludziom pracę i rozwijać region – zapewniał prof. Kazimierz Pieńkowski. Kończący swoje urzędowanie jako rektor Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży profesor jest inicjatorem powołania Fundacji Innowacyjnej Gospodarki. Ma ona działać na terenie całego kraju, ale jej siedziba będzie z znajdowała się w łomżyńskim Pepees-ie. Spółka jest jednym z założycieli Fundacji.

Powołanie Fundacja Innowacyjnej Gospodarki jest efektem współpracy placówek naukowych, przedsiębiorstw i samorządów. Jej pomysłodawcy uważają, że region może rozwijać się w sposób zrównoważony, chroniąc cenne kompleksy przyrodnicze. FIG ma pozyskiwać środki finansowe na innowacyjną działalność w trzech obszarach: na tworzenie ośrodków rehabilitacyjno – wypoczynkowych, przetwórstwo rolno – spożywcze i energetykę, ze szczególnym uwzględnieniem odnawialnych źródeł energii. Jednym z ważniejszych przedsięwzięć które chce wspierać, jest doprowadzenie do uruchomienie benzyny z alg i  dwutlenku węgla. Jak podkreślał profesor Pieńkowski badania nad tego typu rozwiązaniami prowadzone są już w USA i w Niemczech.

Opowiadając o planach FIG profesor podkreślał, że jej działalność będzie wspólna z dyrektywami Wspólnoty Europejskiej. Dodawała także, że po 2013 roku rolnicy w UE mają otrzymywać dopłaty do płodów rolnych będzie się produkować biopaliwa ciekłe i gazowe, a więc skorzystać na tym mogą także firmy wdrażające nowe technologię choćby w produkcję energii odnawialnej.
Poza łomżyńskim Pepees-em wśród założycieli Fundacji znalazły się także Spółdziełnia Mleczarska Mlekovita, OSM Piątnica, EKOAGROENERGIA z Łomży, ENERGO z Łomży czy Ewlektrociepłownia Białystok. Bazę naukową przy wdrażaniu przedsięwzięć innowacyjnych poza PWSIiP ma ją być  także m.in. Uniwersytet w Białymstoku i Politechnika Białostocka, oraz Instytut Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w Warszawie.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę