Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 29 marca 2023 napisz DONOS@

Nocne marki na drogach w Łomży

Mistrz Kamil Mateuszczyk (lat 24) z Zakładu Dróg Miejskich w Łomży od trzech lat prawie wszystkie letnie noce ma nieprzespane. Oprócz weekendowych, kiedy odsypia cały tydzień. Razem z ośmioma, dziesięcioma pracownikami ZDM przywraca świeżość i widoczność pasom na przejściach dla pieszych i oznakowaniu poziomemu oraz pionowemu ulic. Malowanie zaczynają o godz. 19, a kończą po ośmiu pracowitych godzinach o trzeciej nad ranem.

Dzięki pracy owych „nocnych marków”, przejazdy drogami krajowymi, wojewódzkimi, powiatowymi i gminnymi w Łomży mogą odbywać się bezpiecznie i zgodnie z przepisami. Oprócz jezdni, malują znaki i tablice drogowe.
- Zaczynamy wieczorem, kiedy na ulicach w mieście jest mniejszy niż w czasie dnia ruch samochodów – wyjaśnia mistrz Mateuszczyk. - Stosujemy odporną na ścieranie i temperatury farbę chlorokauczukową, ale i tak co roku trzeba powtarzać malowanie.
Trwające zwykle od połowy maja do końca września prace wymagają użycia ok. ośmiu ton farby chlorokauczukowej i pięciu ton znacznie trwalszej od niej masy chemoutwardzalnej.
- Co roku na farbę i masę wydajemy przeciętnie 70 tys. zł – informuje Arkadiusz Kułaga, dyrektor Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Łomży, w skład którego wchodzi Zakład Dróg Miejskich. - Koszt zatrudnienia wykwalifikowanych pracowników jest znacznie wyższy, bo wynosi ok. 200 tys. zł.
W czwartek o godz. 21 na skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego i   Sikorskiego jest ciepło i sucho. To warunek: odnawianie oznakowania może odbywać się przy temperaturze powyżej 15 st. Celsjusza i na suchej jezdni. Panowie w pomarańczowych kamizelkach oznaczają na asfalcie zarys pasów czy strzałek do pomalowania, po czym pokrywają wnętrze konturu białą lub czerwoną farbą. Przemierzają z wałkami na drążkach i ciężkimi hobokami (20-litrowe puszki z 32 kg farby) wszystkie drogi w mieście. Tym razem wyruszyli od strony Bawełny i właśnie docierają do pl. Kościuszki. Szczęśliwej drogi!

Mirosław R. Derewońko

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę