Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@
źródło: BPN - Monitoring orlika grubodziobego w 2009 r.

Dobry rok dla orlika grubodziobego...

Główne zdjęcie
Młody orlik grubodzioby (fot. www.biebrza.org.pl)

W Polsce gniazduje zaledwie kilkanaście par orlika grubodziobego – wszystkie w obrębie Kotliny Biebrzańskiej. Jak wynika z monitoringu rzadkich gatunków ptaków drapieżnych, prowadzonego przez zespół ornitologów z Komitetu Ochrony Orłów przy współpracy ze służbami Biebrzańskiego Parku Narodowego, w bieżącym roku w granicach Parku zostały odchowane cztery młode ptaki o cechach czystych gatunkowo orlików grubodziobych oraz trzy młode będące mieszańcami orlika grubodziobego z orlikiem krzykliwym. Specjalistów cieszy zwłaszcza największy od pięciu lat, przychówek wśród czystych orlików grubodziobych. Ich zdaniem to za sprawą „mokrego” roku.

Orlik grubodzioby jest jednym z najbardziej zagrożonych wymarciem przedstawicieli krajowej awifauny. „Do dotychczasowych zagrożeń dla orlika grubodziobego doszło w ostatnich latach kolejne, szczególnie niekorzystne – nasilająca się hybrydyzacja, czyli krzyżowanie z pokrewnym, nie tak rzadkim orlikiem krzykliwym” – podają na stronie internetowej BPN Krzysztof Henel specjalista ds. ochrony przyrody z Biebrzańskiego Parku Narodowego i Grzegorz Maciorowski z Komitetu Ochrony Orłów. - „Mieszańce międzygatunkowe w tym przypadku zachowują płodność i przystępują do rozrodu, co może doprowadzić do zaniku osobników o czystym genotypie orlika grubodziobego w następnych pokoleniach.”
Według specjalistów przyczyną upowszechniania się zjawiska krzyżowania tych dwóch gatunków orlików jest zapewne niższy poziom wody na terenach bagiennych, umożliwiający orlikom krzykliwym wnikanie na tereny dotąd zasiedlane głównie przez lęgowe orliki grubodziobe.
W tym roku, po raz pierwszy od pięciu lat jest więcej „czystych” orlików grubodziobych  niż mieszańców orlika grubodziobego z orlikiem krzykliwym.
„Potwierdza to tezę, iż renaturyzacja stosunków wodnych i podniesienie poziomu wód na terenach bagiennych są ostatnią szansą na ponowne rozdzielenie się nisz ekologicznych obydwu orlików i uratowanie orlika grubodziobego przed zanikiem” – podkreślają w informacji dotyczącej monitoringu orlika grubodziobego w 2009 r. na terenie BPN.
Młode orliki, które w tym roku przyszły na świat nad Biebrzą zostały oznakowane specjalnymi, kolorowymi obrączkami umożliwiającymi odczyt w warunkach terenowych. Pobrano od nich również próby - pióra pokrywowe - do badań genetycznych.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę