Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 marca 2023 napisz DONOS@

Barometr nastrojów gospodarczych województwa podlaskiego

Główne zdjęcie
fot. archiwum

Jest źle, ale być może będzie lepiej – tak wynika z badań nastrojów gospodarczych w województwie podlaskim. Eksperci z Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku przepytali przedstawicieli 480 przedsiębiorstw i 360 gospodarstw domowych z regionu by określić jak oni widzą swoją sytuację gospodarczą i perspektywy na najbliższe miesiące.

Z przeprowadzonych badań wynika, iż ogólny klimat nastrojów gospodarczych w II kwartale  roku był oceniany pesymistycznie i przyjął wartości ujemne (minus 8,14), choć jest to wynik znacznie lepszy w stosunku do I kwartału, kiedy to zanotowano wskaźnik koniunktury na poziomie minus 16,20.
Natomiast prognoza ogólnego klimatu nastrojów gospodarczych na III kwartał 2009 roku jest raczej optymistyczna. Wskaźnik prognostyczny przyjął wartość dodatnią (plus 2,25). Poprawę koniunktury przewidują przedsiębiorstwa reprezentujące takie sektory gospodarki, jak: przemysł, budownictwo, usługi. Jedynie w przypadku przedsiębiorstw handlowych zanotowano nieznacznie ujemny indeks koniunktury;
W perspektywie III kwartału pesymistycznie oceniają swoją sytuację gospodarstwa domowe, w przypadku których prognostyczny indeks nastrojów gospodarczych, przyjmuje wartości ujemne (minus 20,72 pkt.). Na pesymistyczne nastroje w tej grupie podmiotów wpłynęły: przewidywane pogorszenie ich sytuacji finansowej, możliwy spadek wydatków na dobra konsumpcyjne, a zwłaszcza pogorszenie sytuacji gospodarczej w województwie podlaskim.
„Niewątpliwie taka sytuacja w regionie podlaskim jest powiązana z ogólnym pogorszeniem sytuacji gospodarczej w skali makroekonomicznej, w tym ze spowolnieniem wzrostu gospodarczego wskutek światowego kryzysu gospodarczego, wzrostem bezrobocia, spadkiem dochodów realnych ludności itp.” - oceniają eksperci z Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku, którzy  prowadzą badania pt. „Barometr nastrojów gospodarczych województwa podlaskiego”.

źródło: www.pbng.pl


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę