Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 29 marca 2023 napisz DONOS@

Pomogą bezrobotnemu spłacić kredyt na mieszkanie

Bezrobotni z Łomży mogą starać się o rządowe dopłaty do spłaty kredytów mieszkaniowych. Urząd Pracy w Łomży, podobnie jak wszystkie takie urzędy w kraju, dziś rozpoczął przyjmowanie wniosków od osób które utraciły pracę i chciałyby uzyskać pomoc w spłacie kredytu. Maksymalnie miesięczna dopłata może wynieść nawet 1 200 złotych i być wypłacana przez rok. Formalnie decyzję o tym czy wsparcie będzie i w jakiej wysokości ma decydować starosta, a pieniądze ma wypłacać Bank Gospodarstwa Krajowego.

Danuta Jarota zastępca dyrektora PUP Łomża podkreśla, że dziś do urzędu z wnioskiem się jeszcze nikt nie zjawił. Nowe przepisy weszły w życie dopiero wczoraj i tak naprawdę, to jeszcze nawet w urzędzie dokładnie ich nikt nie zdążył przeanalizować. Wiadomo, że dopłaty nie dostanie każdy, kto o nią wystąpi. Warunkami koniecznymi są m.in. to, że bezrobotny stracił pracę po 1 lipca 2008 roku, zarejestrował się w urzędzie i uzyskał prawo do zasiłku dla bezrobotnych.  Warto tu podkreślić, że 669 bezrobotnych, którzy zgłosili się w lipcu do łomżyńskiego zatrudniaka ponad 2/3 nie miała prawa do zasiłku. 
Wnioski o przyznanie dopłat można składać do końca 2010 r. w urzędzie pracy, w którym dana osoba jest zarejestrowana. Urząd przekaże wniosek staroście, który będzie miał 30 dni na wydanie decyzji przyznającej pomoc. Jeśli będzie ona pozytywna decyzja starosty trafi do Banku Gospodarstwa Krajowego, który będzie odpowiadał za wypłaty.

Dopłatę trzeba będzie zwrócić..., ale tu też mogą być wyjątki. Jeżeli bezrobotny otrzymał maksymalną pomoc w wysokości 1200 zł miesięcznie przez okres 1 roku, to będzie ją zwracał w wysokości 150 zł miesięcznie przez okres 96 miesięcy. W przypadku trudnej sytuacji materialnej uniemożliwiającej lub utrudniającej zwrot pomocy, starosta będzie mógł odroczyć termin płatności, rozłożyć na raty, umorzyć w całości lub w części spłatę zobowiązania.

Aby ułatwić składanie wniosków o dopłaty do kredytów Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wydało specjalną rządową instrukcję dla osób starających się o dopłatę do kredytu mieszkaniowego. Znajdziecie ją Państwo w załączniku.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę